Modern Ürdün edebiyatında kısa hikaye türünün doğuşu ve gelişimi
Born and development of the short story genre in modern Jordanian literature
  1. Tez No: 481136
  2. Yazar: YASEMEN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, modern Ürdün edebiyatında kısa hikâye türünün doğuşu ve gelişimi ele alınmıştır. Bir giriş ve üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde; modern Arap edebiyatının modernleşme süreci, önemli temsilcileriyle beraber değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Arap ülkelerinde modern anlamda şiir ve nesir türlerinin ortaya çıkışı ilk örnekleri belirtilerek sunulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, edebi gelişmelere ışık tutması açısından 19. ve 20.yy.'da Ürdün'deki siyasi ve kültürel durum ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; Batı, Türk ve Arap edebiyatlarında kısa hikâye türünün doğuşu ve gelişimi incelenmiş, önde gelen simaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; modern Ürdün edebiyatında kısa hikâye türünün nasıl geliştiği, bu gelişmeye etki eden unsurlar belirlenmeye çalışılmış ve Ürdün hikâyeciliğinin önemli temsilcileri ile önemli hikâye koleksiyonları hakkında gerekli bilgiler paylaşılmıştır. Çalışmamızın amacı, öncelikle modern Ürdün edebiyatında kısa hikâye türünün gelişim sürecini incelemek ve Ürdün hikâyeciliği hakkında ilim dünyasını bilgilendirmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mentioned that the born and development of the short story genre in modern Jordan literature. In the introduction section of our study which consists of an introduction and three sections, the modernization process of modern Arabic literature was considered with its notable representatives. In this context, the born of modern poet and prose genres in Arabic countries was presented indicating with their first examples. In the first section of our study, the political and cultural status of Jordan in 19th and 20th centuries was investigated in details as regards enlightening the literary developments. In the second section, the born and development of the short story genre in Europen, Turkish and Arabic literature was examined, it was given the general information about major personages of this genre. In the third section; it was tried to determine how the short story genre has developed in modern Jordan litertaure, the components affecting this development and the detailed informations was shared about the especial representatives of Jordan fiction along with their special story collections. The purpose of our study is firstly to investigate the development process of the short story genre in modern Jordan literature and to be informed the World of science about Jordan fiction.