Kazanılmış hak kavramının hukuk felsefesi açısından temellendirilmesi
A jurisprudential grounding for the conception of vested right
- Tez No: 481146
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Kazanılmış Hak kavramının birbirinden farklı anlamları açısından aydınlatmak ve Kazanılmış Hak kavramına benzeyen, hatta onunla karıştırılan benzer kavramlardan ayırt edecek bir felsefi temellendirme oluşturmaktır. İlk bölümde Kazanılmış Hak kavramının, Kamu Hukuku'nun ve Özel Hukuk'un çeşitli dallarındaki farklı anlamları ve bu anlamların içerikleri ele alınmıştır. Kazanılmış Hak kavramının en yaygın kullanım alanı bulduğu memurluk ve imar hukukunun kapsayıcısı olarak İdare Hukuku'na öncelik verilmiş, kavramın İdare Hukuku'na geçişinin arkaplanına bakarak diğer hukuk dallarındaki anlamlarına değinilmiştir. İkinci Bölümde Kazanılmış Hak kavramı bir hukuk felsefesi kavramı olarak ele alınmıştır. Hiçbir hukuk dalının tekelinde olmayan Kazanılmış Hak kavramının esas çıkış noktasının Hukuk ve Ahlak Felsefesi olduğu tespit edildikten sonra söz konusu anlamın günümüz hukuk uygulamasına varan çeşitliliği temellendirilmiştir. Buna ek olarak, hak kavramının çok anlamlılığını gidererek bilimsel analiz yapmaya imkan tanıyan Hohfeld terminolojisine değinilmiş ve Kazanılmış Hak kavramının bu terminolojide nasıl ifade edilebileceği tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde ise, muhtelif yargı kararlarından da yararlanarak Kazanılmış Hak kavramının farklı anlamları Hak kavramını 8 anlama 'atomize' eden Hohfeld usulü analiz yöntemiyle ele alınarak benzerlikleri ve farklılıkları gösterilmiş, Müesses Durum, Kazanılmış Avantaj, Meşru Beklenti gibi benzer kavramlardan farkına değinilmiş ve kavramın, tüm hukuk dallarını kapsayan ortak ve öz niteliği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims clarification of different meanings attributed to the conception of Vested/Acquired Right and to make a philosophical grounding that will allow distinction of the same conception from other concepts that are similar to and often confused with it. The first chapter handles various meanings and contents of the conception of Vested/Acquired Right in several branches of Public Law and Private Law. Priority is given to Administrative Law that cover law of governmental agents and law of construction, being the most common areas of practice for the conception of Vested Right; then its meaning in other branches are mentioned with a view to the conception's history of adoption in the Administrative Law. In the second chapter, the concpetion of Vested/Acquired Right is taken as a concept of jurisprudence. The conception's variety in the practice of law is grounded finding that the conception of Vested/Acquired Right is not unique to any branch of law, but it rather emerges from the Philosophy of Law and Morals. In addition, Hohfeldian terminology is mentioned as a key to solve the multitude of the meanings implied by the conception of right; then the study discusses whether there is a Hohfeldian way of defining the conception of Vested/Acquired Right in the given aspects. The third chapter, referring to certain cases, handles the conception in Hohfeldian method of analysis, 'atomizing' the conception into 8 different terms, so that it can illustrate the similarities and differences in severals senses of the conception, as well is their difference from similar concepts such as Established Situtation, Vested Advantage and Legitimate Expectation and lastly, the study expresses the common and core quality of the conception that covers all branches of law.