Uhud Savaşı (H.3/M.625)
Battle of Uhud (H.3/AD.625)
  1. Tez No: 481152
  2. Yazar: SERDAR SEVMEZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kureyşli müşrikler, Bedir Savaşı'nda uğradıkları yenilginin intikamını almak ve kendileri için hayati öneme sahip Mekke-Suriye ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla Bedir'den daha büyük ve daha etkili bir savaş hazırlığına giriştiler. Kureyş'in savaş girişimini haber alan Hz. Peygamber, Medine'yi düşman saldırısına karşı korumak amacıyla bir ordu hazırladı. İki ordu hicretin 3. yılı Şevval ayında (Mart 625) Uhud dağının eteklerinde karşı karşıya geldi. Savaşın ilk aşamasında Müslümanlar galipken, Hz. Peygamber'in kesin uyarılarına rağmen okçuların yerlerini terk etmeleri savaşın sonucunu değiştirmiş, Müslümanlar 70 şehid vermiş ve üstünlük müşriklerin eline geçmişti. Kureyş bu üstünlüğü değerlendirememiş Müslümanları ortadan kaldırma ve Medine'yi işgal etme amaçlarını gerçekleştiremeyerek sadece intikam almakla yetinmiştir. Hz. Peygamber hem olası bir düşman baskınını önlemek hem de Müslümanların zayıf düşmediğini göstermek amacıyla Uhud'dan sadece bir gün sonra“Hamrâülesed”e bir sefer düzenledi. Takip edildiklerini anlayan müşrik ordusu, Müslümanlarla tekrar karşılaşmaya cesaret edemeyerek Mekke'ye doğru yola devam etti. Uhud Savaşı'nın Müslümanlar açısından doğurduğu olumsuz sonuçlar, Bedir'de kazanılan prestiji kaybetmelerine, Yahudi ve Münafıkların olumsuz tutum ve davranışlarıyla da kent içindeki sosyal düzenin bozulmasına neden olmuştu. Savaşın sonucu Müslümanların Arap yarımadasındaki siyasî konumları açısından da birçok problemi beraberinde getirmiştir. Uhud'dan sonra Müslümanlarla anlaşan veya zâhirde ona sadakat gösteren topluluklardan bazıları yaptığı antlaşmaları bozmuş, Müslümanlara karşı ihanet komploları kurmuş, bu şehirde bulunan her şeyin külfetsiz ganimet olduğunu düşünerek Medine'ye saldırmak ve onu yağmalamayı hedeflemişlerdi. Ancak Hz. Peygamber olaylara zamanında müdahalede bulunarak Medine'yi muhtemel saldırılardan korumuştur. Uhud Savaşı'nın olumsuz etkileri Hendek Gazvesi'ne kadar kendini hissettirmiştir.
Özet (Çeviri)
Quraish polytheists in order to take the revenge of the defeat that they had in the Battle of Badr and to secure the safety of Mecca-Syria trade route which was vital for themselves began a bigger and more effective war preparation than Badr. Upon the news of Quraysh' war attempt The Prophet prepared an army with the aim of protecting Medina against the enemy attack. Both two armies faced at the foot of Mount Uhud in the month of Shawwal (March 625), the third year of hijri. While Muslims were superior in the first stage of the battle, despite the orders of the Prophet, when archers have left their positions the outcome of the war changed, the Muslims gave 70 martyrs and also superiority passed to polytheists. Quraysh who could not take advantage of this superiority but also failed to annihilate the Muslims and occupy Medina only enjoyed the revenge. The Prophet, both to prevent a possible enemy raid and to show that the Muslims did not weaken, made a campaign to“Hamra al Asad”only one day after Uhud. The polytheistic army who understood that it was being followed, did not dare to meet the Muslims again and continued to Mecca. The negative results of the Battle of Uhud for the Muslims, has led to loss of prestige won in Badr and deteriorate of social order in the city through the negative attitudes and behavior of the Jews and the Hypocrites. The result of the war has brought many problems as well with regard to Muslims' political positions on the Arabian peninsula. After Uhud, some of the communities that have agreed with Muslims or apparently loyal to them have broken the treaties, planned plots against Muslims, aimed to attack Medina and plunder it thinking that everything was booty in this city. But the Prophet on time stepped in to save Medina from possible attacks. Nevertheless, the negative effects of the Battle of Uhud have felt until the battle of Hendek.