Makro ihtiyati politikaların finansal istikrar üzerine etkisi:Türkiye örneği
Effects of macroprudential policies on financial stability: Case of Turkey
- Tez No: 481153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
2008 küresel finansal kriz nedeniyle finansal istikrar kavramı ve finansal sistemin kırılganlığının ön plana çıkması, finansal istikrara yönelik politika uygulamaların eksikliğini ortaya çıkarmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkeyi etkileyen küresel finansal kriz, ülkelerin ve merkez bankacılığının finansal istikrar konusunda farklı bakış açıları kazanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle, ABD merkez bankası FED'in krizden çıkmak amacıyla uyguladığı politikalar Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkeleri etkilemiş ve bu ülkelerin kırılganlıklarının artmasına sebebiyet vermiştir. Bütün bu sebeplerle, finansal istikrara yönelik politikalar hakkında araştırmalar yapılmış ve makro ihtiyati politikalar tekrar öne çıkmıştır. Bu çalışmada, TCMB'nin özellikle 2010 yılı sonrasında finansal istikrar amacıyla uyguladığı makro ihtiyati politikalar incelenmiş ve bu politikaların finansal istikrar üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the global financial crisis of 2008, the concept of financial stability and the vulnerability of the financial system became one of the main topics, revealing the lack of policy applications for financial stability. The global financial crisis which affected many developed and developing countries has led to the need for countries and central banking to gain different perspectives on financial stability. Especially, policies applied by FED to recover from the crisis, affected many developing countries including Turkey and caused the increase of the vulnerability of these countries. For all of these reasons, extensive research has been done about policies that aim financial stability and consequently macroprudential policies has come up again. In this study, macroprudential policies which were implemented by CBRT in order to ensure financial stability especially after the year 2010 have been examined and the effects of these policies on financial stability have been tried to analysed.