Three essays on economic growth : Financial innovation, human capital and foreign direct investment
Finansal inovasyon, beşeri sermaye ve doğrudan yabancı yatırım ile ekonomik büyüme ilişkisi üzerine üç makale
- Tez No: 481169
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son küresel finans krizi sonrasında finansal inovasyonun olumsuz sonuçları hakkındaki tartışmalar alevlenmiştir. Zira, finansal mühendislikle yapılandırılan karmaşık ürünlerin makroekonomik büyüme üzerinde çok olumsuz etkileri olan krizi tetiklediği görüşü hakim olmuştur. Bu nedenle finansal inovasyon ile büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması ve ampirik olarak test edilmesi için yeterli motivasyon mevcuttur. Çalışmanın birinci bölümünde finansal inovasyon ile büyüme arasındaki ilişkinin endojen büyüme modeli çerçevesinde incelenmesi hedeflenmektedir. Büyüme modelinin denge noktası ve kararlılık koşulları belirlenmektedir. Finansal inovasyon için mevcut literatürde kullanılmamış, yeni bir değişken tanımlaması yapılmıştır. Ampirik çalışmada finansal inovasyon ve kişi başına gelir büyümesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi için, panel veri doğrusal olmayan en küçük kareler yönteminde gauss newton algoritması kullanılarak iteratif simülasyon gerçekleştirilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde doğrusal olmayan endojen modelin büyüme ile Beşeri Sermaye ve Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları arasındaki ilişkiyi açıklayıp açıklamadığı ve ayrıca Finansal İnovasyon değişkeninin empirik sonuçlarıyla karşılaştırma yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most recent global financial crisis has fueled arguments against financial innovation on the premise that it was especially the financially engineered complex products that triggered or paved the way to the crisis, which had detrimental effects on macroeconomic growth. Thus, there is considerable motivation to study and empirically test financial innovation and GDP growth relationship. In chapter 1, focus is to examine financial innovation and GDP growth relationships within an endogenous growth model. I explicitly aim to derive balanced growth path equilibrium and stability conditions for the endogenous growth model. Genuine proxy variable for financial innovation is defined. Also an iterative estimation technique panel non-linear least squares method with Gauss Newton algorithm is used to determine relation between per capita growth and financial innovation via simulation. In chapter 2 and 3, we aim to test whether the non-linear endogenous growth model explains relationship between per worker growth and other important growth determinants namely Human Capital and Foreign Direct Investment and also compare and contrast Financial Innovation empirical results with them.