Cyclical rise and fall of offense and defense: A new approach to structural realism
Saldırı ve savunmanın döngüsel yükselişi ve düşüşü: Yapısal realizme yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 481182
  2. Yazar: CELİL YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez,“Saldırı ve Savunmanın Döngüsel Yükseliş ve Düşüşü”adıyla Yapısal Realizme yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, yapısal realizmin öncü teorisyenleri sistemik faktörlerin Büyük Güçlere olan etkilerini incelerken, bu tez, esas olarak, sistemik geçiş kavramına ve sistemik geçişin hem Büyük Güçlere, hem de İkincil Birimlere etkilerini incelemektedir. Uluslararası siyasetin sistemlerinden arındırılmış halde saf anarşik yapıda, bütün aktörler etki alanlarını genişletmek için uğraşacaklardır. Oysa ki, uluslararası siyasetin sistemleri ve imkanların dağılımı, devletlerin eylemlerini sınırlandırabilmekte ve bazıları güvenlikleri için çabalarken, diğerleri de etkinlik alanlarını genişletmekte olabilmektedirler. Çift ve Tek Kutuplu sistemlerde Büyük Güçler etkinlik alanlarını genişletirken, İkincil Birimler güvenliklerini sağlama almak için çabalamaktaydılar. Günümüzde ise uluslararası siyaset bir sistemik geçiş döneminin eşiğindedir ve bu sefer tek Büyük Güç güvenliğini sağlama almak için çabalarken, İkincil Birimler ise etkinlik alanlarını genişletmeye çalışmaktadırlar. Bu değişim sebebiyle de bu tez, Saldırı ve Savunmanın Döngüsel Yükselişi ve Düşüşü olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a new perspective to the Structural Realism by introducing the Cyclical Rise and Fall of Offense and Defense Theory. For this purpose, while pioneer Structural Realists are/were focusing on the systemic effects on Great Powers, this study is focusing on the concept of systemic transition in detail and is elaborating on the effects of systemic transition on both Great Powers and the Secondary Units. In a pure anarchical structure, without international political systems, all units act to expand their areas of influence. However, systems of international politics and the distribution of capabilities may restrict states' actions and some of them may struggle for their security, while others are expanding their areas of influence. In Bipolar and Unipolar systems, while Great Powers were acting for expanding their areas of influence, Secondary Units were struggling for their security. Today, international politics is on the verge of a systemic transition period and the sole Great Power is struggling for its security and Secondary Units are expanding their areas of influence. This is why this thesis named as Cyclical Rise and Fall of Offense and Defense.