Peace building through peace education in post conflict societies: A case study of Bosnia Herzegovina
İç savaş geçirmiş ülkelerde barış eğitimiyle barışın tesisi: Bosna Hersek vaka çalışması
- Tez No: 481181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Barış eğitimi son yılların en çok tartışılan konularından biri olmuştur. Temel olarak barış eğitimi, Bosna Hersek gibi savaş sonrası ülkelerde savaş ve çatışma ihtimalini engelleyip sürdürülebilir barış sağlanması üzerine kuruludur. Barış eğitimi alanında çalışma yapmış bir çok akademisyenin daha önce tartıştığı üzere, savaş sonrası ülkelerdeki yeni nesiller, çatışmanın iç savaş görmüş ülkeler için kaçınılmaz olmasına rağmen, şiddet ve hasımlıkla sonuçlanmaması gerektiği konusundaki fikirleri geliştirmek için eğitilmelidirler. Bu çalışmada, barış eğitiminin savaş sonrası ülkelerde sürdürülebilir barışın sağlanmasında ve çatışmanın engellemesindeki temeli oluşturması incelenmiştir. Bu çalışmada, barış eğitimi ve neticelerinin, savaş sonrası ülkelerde uygun ve koruyucu bir önlem olmasına ışık tutulmuştur. Bosna Hersek ise, iç savaş görmüş etnik çeşitliliğe sahip bir ülke olması sebebiyle vaka çalışması olarak ele alınmıştır. Bosna'daki Barış Eğitimi (EFP) programı, barış eğitimi programlarının çatışmayı engellemede, sürdürülebilir barışı sağlamada ve böyle ülkelerin geleceği için sağlam bir temel oluşturmada etkin bir yol olduğunu kanıtlamak amacıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Peace education has been a mostly debated topic in recent years. It is mainly based on how to prevent conflict and create sustainable peace in post conflict countries such as Bosnia Herzegovina. As many scholars in the field of peace education have already discussed, new generations in such post conflict societies should be educated in order to foster the idea that conflict does not have to result in violence and enmity though conflict is an unavoidable result of civil wars. In this study, the core question of whether peace education can be regarded as a core foundation to create sustainable peace and prevent conflict in post conflict countries by building peace has been investigated. The primary goal of this study is to provide an insight about peace education and its results as a viable and preventive method in post conflict societies with the case study of Bosnia Herzegovina, a civil war torn country which is ethnically diversified. The Education for Peace (EFP) program in Bosnia has been scrutinized in order to prove that peace education programs are and could be an effective way to prevent conflict and build sustainable peace as well as a strong foundation for such a country's future.