Çeşitli sağlık düzeyi göstergeleri açısından Türkiye'nin dünya ülkeleri arasındaki yeri ve gelişimi
The Position of Turkey among other countries with respect to some health measures and the change in the position with in 10 years period
- Tez No: 48119
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışma 1983-1993 dönemi için çeşitli sagl ık/demograf ik göstergeler açısından Türkiye'nin dünya ülkeleri arasındaki yeri ve gelişiminin global olarak değerlendirilmesine bir bakış açısı getirmek amacıyla yapılmıştır. Sağlık düzeyini ölçmede ülkenin kendine has yapısından kaynaklanan sorunlar ve zorluklar asıldığı takdirde araştırmacının da kısıtlayıcı faktörleri ortadan kalkacağından ülkenin sağlık düzeyini ölçmek ve izlemek konusunun daha kapsamlı değerlendirileceği şüphesizdir. Çalışmada 1983 yılma ait 128 ülkenin, 1986 yılına ait 129 ülkenin, 1989 yılma ait 127 ülkenin ve 1993 yılma ait 141 ülkenin verileri kullanılmıştır. ülkelerin çeşitli sağlık/ demografik yönlerini yansıtan 18 gösterge tesbit edilmiş, ancak bu göstergelerin tümüne ait bilgiler elde edilemediği için altı gösterge kullanılmıştır. ülkelerin sağlık düzeyleri sıralaması Bebek ölüm Hızı (BÖH), Anne ölüm Hızı (AÖH), Toplam Doğurganlık Hızı (TDH), Kentsel Nüfus Dram (KNO), Doğumda Beklenen Yasam Süresi (DBYS) ve Kişi Basına Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) değişkenleri baz alınarak yapılmıştır. Bu Sıralama Temel Bileşenler Analizi Yöntemi kullanılarak iki faktör toplamına göre yapılmıştır. Daha kolay bir sıralama olanağı araştırmak için, analize dahil edilen altı değişken ile iki faktör toplamında elde edilen sıralama arasında sıra korelasyon katsayıları bulunarak testedilmiştir. Ele alınan dört yıllık verilerin hepsinde, faktör toplamı ile elde edilen sıralama ile, Doğumda Beklenen Yasam Süresi (DBYS), Bebek ölüm Hızı ( BÖH ) en yüksek korelasyonu gösteren değişkenler olmuştur. Böylece iki faktör toplamı ile ya da bu iki değişkenden herhangi biri kullanılarak yapılacak olan sıralamanın çok benzer olacağı gösterilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is designed to show the position of Turkey, with respect to some health/demographic measures, among other countries and to show the change in ranking from 1983 to 1993. One hundered and twenty eight countries in 1983, one hundered and twenty nine countries in 1986, one hundered and twenty seven countiries in 1989 and one hundered and fourty one countries in 1993 are included in the study. Among 18 measures which are accepted as the most important health/demographic indicators, only 6 are selected. The reason is, for many characteristics data is not awaliable for some countries. It seemed more logical to include as many countries as possible with fewer measures, than to include very few countries with many measures. With this consideration taken into account, infant mortality rate, maternal death rate, total fertility rate, proportion of urban population, life expectancy at birth and gross-national income per capita are selected as the variables for which the data are complete for almost all countries. Principal component analysis is used to analyze the data. Countries are ranked according to the sum of two factors which account for about 80-85 X of the total variation. Ranks are obtained for 1983, 1986, 1989 and 1993. The position of Turkey and how it changes during the 10- year period are tabulated. m