Petidin'in antibakteriyel etkisinin incelenmesi
İnvestigation of Pethidine's antibacterial effect
- Tez No: 48132
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYYAL ROTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
32 ÖZET Petidin narkotik analjezik grubunda yer alan sentetik bir opioiddir. Morfin benzeri etkinliği ile beraber hafif antikolinerjik ve lokal anestezik etkiside bulunmaktadır. Klinikte sıklıkla postoperatif ve preoperatif analjezide, karsinomalılardaki inatçı ağrılarda ve premedikasyon amacıyla kullanılmaktadır.. Son yıllarda ise epidural analjezide kullanımı popülarite kazanmıştır. Bu çalışmada petidin' in değişik Gram negatif ve Gram pozitif bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkisi broth mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılarak MIC ve MBC değerleri saptanmış, elektron mikroskopik inceleme ile bakteri hücreleri üzerinde oluşturduğu yapısal değişiklikler incelenmiştir. Sonuçta petidin' in her iki bakteri grubuna karşı antibakteriyel etkisinin olduğu gözlenmiştir. Petidin' in hem E. coli hemde S. aureus' un hücre duvarı ve stoplazmik membranı sentezine etkili olduğu, buna ek olarak S. aureus hücre bölünmesini inhibe ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY A synthetic opioid, pethidine is a member of narcotic analgesic group. Besides the morphin like effect, it has a minor anticholinergic and local anesthetic effect. For clinical purposes it is used generally in postoperative and preoperative analgesia; persistant pain in carsinoma and premedication. In recent years; it is likely used for epidural analgesia. In this study, we determined the antibacterial effect of pethidine on different Gram negative and Gram positive bacteria by researching the MIC and MBC values with the broth microdilution method; and its structural differences on bacteria cells was examined with electron microscopy. As a result pethidine has been observed to have antibacterial effect against these two bacteria groups. Pethidine has been showed to have effect on synthesis of both E. coli and S. aureus cell wall and cytoplasmic membran and additionally inhibit the cell division of S. aureus.