E vitamini ve selenyum ilave edilerek beslenmeleri desteklenmiş sıçanlarda Karbontetraklorür'ün etkilerinin normal beslenenlerle karşılaştırılması
The Comparison of the effects of carbontetrachlorid on rats fed with added vitamin E selenium to those on normally fed rats
  1. Tez No: 48134
  2. Yazar: SELİM HAKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
V.OZET Bu çalışmada CCl4'e maruz bırakılan ve E vitamini, selenyum ayrıca E vitamini ve selenyum birlikte ilave edilerek beslenmiş sıçanlarla, normal standart pellet yemle beslenenler arasında ki farklar araştırıldı. Deneyimizde, Wistar albino soyu sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar beş gruba ayrıldı, birinci gruba CC14 i.p. (0,15 mi) olarak enjekte edildi. İkinci grup kontrol grubuydu ve aynı miktarda serum fizyolojik i.p. olarak verildi. Üçüncü gruba CC14 ve E vitamini (500 mg/kg), dördüncü gruba CC14 ve selenyum (3ppm), beşinci gruba ise CC14, E vitamini (500 mg/kg) ve selenyum (3 ppm) birlikte verildi. E vitamini i.p. enjeksiyonla, selenyum ise içme suyuna ilave edilerek uygulandı. Deney sonunda sıçanların serumlarında, AST, ALT ve Alkali fosfataz seviyeleri tespit edildi. Alınan karaciğer örnekleri ışık mikroskobu düzeyinde bistopatolojik olarak incelendi. CCl4'le birlikte E vitamini, selenyum, E vitamini*- Se alan gruplarda AST, ALT ve Alkali fosfotaz düzeyleri yalnız CC14 verilen gruba oranla anlamlı bir şekilde düşüktü. Fakat E vitamini + Selenyum alan grupta ki anlamlılık sadece E vitamini ve sadece selenyum alan gruplara oranla daha azdı. Bu grupların histopatolojik incelemelerinde de enzim düzeyleri ile paralel sonuçlar elde edildi. Bu bulgularımız, E vitamini ve selenyumun, CCl4'ün oluşturduğu karaciğer toksisiîesine karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir. Bunların koruma mekanizmalarının, antioksidan olma özelliklerinden kaynaklandığı ve CCI4'ün karaciğerde ki metabolizması sonucu oluşan triklorometil serbest radikalinin etkilerini önleyerek yaptıkları fikrindeyiz. 19
Özet (Çeviri)
VL SUMMARY In this study, the differences between rats that are treated with CC14, vitamin- E and selenium and those that are fed with normal standard pellet were investigated. In this experiment, Wistar albino rats were used. They were divided into five groups. The first group was injected with CC14 (i.p. 0.15 ml). The second group was the control group and they were injected with equal amounts of physiological salt solution (i.p.) to the third group, CC14 and vitamin - E (500 mg/kg); to the fourth group, CC14 and selenium (3 ppm); to the fifth group, CC14, vitamin- E (500 mg/kg) and selenium (3 ppm) were given. The vitamin- E was applied by i.p. injection and selenium was added to their drinking water. At the end of the experiment, AST, ALT and Alkaline phosphatase levels were detected in their serum. Rat liver samples were examined histopathologically under light microscope. The AST, ALT and Alkaline phosphatase levels of groups that were treated with CC14 plus vitamin E, selenium and vitamin E plus selenium were found to be significantly lower than the group that was treated only with CC14. However, AST, ALT and alkaline phosphatase levels were found to be lower in the group that was treated with vitamin E plus selenium, compared to the groups that were treated with vitamin E only or selenium only. Upon histopathological examinations, results were turned out to be parallel with the enzyme levels. These results indicate that, vitamin E and selenium may have preventive effects against CC14 induced liver toxicity. We suggest that this preventive effect is due to their antioxidant property andlthis in turn is a result of the inhibition of 3-chloro methyl free radical which is formed after CC14 metabolism in liver. %?< 20