Türkiye'de suyun durumu ve Türkiye'nin su yönetimi
Water status in Turkey and water management of Turkey
- Tez No: 481367
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Su, geçmişten günümüze tüm medeniyetlerin varoluşundan çöküşüne kadar tüm gelişmelerine etkide bulunmuş, hayati bir unsur olmuştur. Gitgide azalmakta olan hayati yaşam maddesi, günümüzde siyasi bir unsur niteliği de kazanmıştır. Günümüzde su, kıt bir kaynak olarak kabul edilmeye başlanmış ve 20. yüzyıl başlarından beri sıcak gündemde oturan petrolün yerine geçme yolunda ilerlemektedir. Çok sayıda kişi sağlıklı sudan yoksun şekilde yaşamakta ve sağlıklı suya erişemediği için hayatını kaybetmektedir. Bu çalışmanın amacı da, Türkiye'de su durumunu ortaya koymak ve Türkiye'nin su yönetimini ele almaktır. Bu kapsamda birincil kaynaklar ve açık basın kaynakları incelenerek betimsel anlatım tekniği kullanılarak çalışma tamamlanmıştır. Üç bölüme ayrılarak tamamlanan çalışmanın birinci bölümünde suyun ve su sorununun kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. İkinci bölüm, dünyada ve Türkiye'de suyun mevcut durumunun ele alındığı bölümdür. Burada su konusunda yapılan uluslararası çalışmalara da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin su politikaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Water has always been a survival element in the emergence and collapse of all civilizations, affecting all the developments. As this survival material is gradually diminishing, water has currently become a political issue. Because water is regarded as a scarce resource, it seems to take the place of oil, which has been in the hot agenda since the beginning of 20th century. In the world, a great number of people are struggling to survive without healthy water; thus, drought is seen as a factor causing deaths. Accordingly, the aim of this study is to demonstrate the conditions regarding water in Turkey and to evaluate Turkey's stance towards water management. Within this scope, the study is concluded by benefiting from primary sources and open-access press sources and using the descriptive narrative technique. This study consists of three chapters. In the first chapter, the conceptual framework of water and water problem is discussed. In the second chapter, the current condition of water in the world and particularly in Turkey is evaluated. In this chapter, international researches regarding water issue are also discussed. In the last chapter, water policy of Turkey is investigated.