Risâle-i Beyân-ı Cehennem (vr. 139b-172a) (İnceleme-metin-dizin-tıpkıbasım)
Risâle-i Beyân-i Cehennem (pages 139b-172a) (Analysing-transcription text-index-manuscript text)
- Tez No: 481370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Risâle-i Beyân-ı Cehennem adlı eserin 139b-172a varakları çalışılmıştır. Risâle-i Beyân-ı Cehennem dinî konuda bilgi veren öğretici bir metindir. Metin içerisinde yer alan hikâyeler anlatıma akıcılık katarak konuyu desteklemektedir. Eserin yazarı ve yazılış tarihi ile ilgili kayıtlarda herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır. Tez giriş, çeviri yazı metni, dizin ve tıpkıbasım şeklinde dört ana gruptan oluşur. Giriş kısmında eser hakkında bilgi, eserin nüsha özellikleri, dil ve yazım özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve bölüm özetleri yapılarak ardından gramer incelemesi üzerinde durulmuştur. Metin bölümünde eser çeviri yazıya aktarılmıştır ve sayfa numaraları metin üzerinde gösterilmiştir. Dizin bölümünde metnin alfabetik dizini yapılmıştır. Tez eserin orijinal metni ve kaynakça ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was formed on studying 139b-172a sections of Risâle-i Beyân-ı Cehennem. The Mentioned book is a didactic book which about religious matter. The stories in the book support the subject by adding fluency to the narration. This thesis study includes four main groups: Analysing, transcription text, index and manuscript text. In the analysing, information has been given about work, copies of study and the features of the work both in language and writing. Therefore, and after the chapters of the work have been summarised, a previous grammatical study on the work had been taken into account. In the index part, an alphabetical index of the text is made. The thesis ends with the work's original text and a bibliography.