Melisa Gürpınar'ın hayatı, edebî fikirleri ve şiirleri (1941-2014)
The life, literary ideas and poems of Melisa Gürpınar
- Tez No: 481417
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA UĞURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Melisa Gürpınar, elli yılı aşan şiir yolculuğuyla Türk Edebiyatının önemli şair kadınlarından biridir. On üç şiir kitabının yanı sıra oyun, deneme, roman, şiirsel öykü, çocuk şiiri gibi türlerde de eser vererek yaşamını yazın alanında oldukça verimli kullanmıştır. Melisa Gürpınar'ın şiirlerinin, özgünce kullandığı ve sonraları birer motife dönüşen imgelerinin kaynağını anlamak ve değerlendirmek için eserlerinin dışına taşmak gerekir. Bu tezde şiirlerindeki imge ve dil kullanımındaki değişiklikleri tespit ederken ve şairin biyografisini yazarken yanlış saptamalara gidilmemesi adına“sanatçıya dönük”eleştiri metodundan yararlanılmıştır. Gürpınar, herhangi bir şiir topluluğuna ait olmadan kendi yörüngesinde ve sessizce yazdığı şiirlerinde, kullandığı izlekler ve imgeler bakımından renkli bir çizelge yakalar. Ölüm, doğa, İstanbul, yalnızlık, kadın duyarlığı, yolculuk, geçmiş zaman gibi izleklerin yanı sıra toplumcu gerçekçi bir duyuşla ve eleştirel bir dille yazdığı şiirleri de vardır.
Özet (Çeviri)
Melisa Gürpınar, having more than fifty-year long journey of poetry, is one of the prominent woman poets in Turkish Literature. She had a fairly productive life as an author as she wrote theatre plays, articles, novels, poetic short stories, poetry collections for children, besides having thirteen poetry books. In order to analyze the poems and so to understand the source of the authentic hidden symbols that eventually turn into motifs, it is highly necessary to go beyond the works of Melisa Gurpinar themselves. In this thesis, to point out the images and the variance in use of language in Gurpinar's poems ,“work –based”review method is to be used, while writing poet's biography to avoid false deduction“artist-based”review method is practiced. Without having any relations or taking part in any literature groups, in her alone, quiet and serene circle of everyday life, in her poetry Gürpinar manages to create a lively and unique atmosphere in terms of theme and images. Aside from such themes as death, nature, Istanbul, loneliness, female sensitivity, journey, remembrance of time past, Gürpinar has got poems that she wrote in a movement of social realism and interpretative use of language.