Melisa yapraklarının mikrodalga tekniği kullanılarak kuruma, rehidratasyon ve renk değişim kinetiğinin incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modelling of microwave drying, rehydratation and color change kinetics of melissa leaves
  1. Tez No: 488243
  2. Yazar: AHMET ERGUN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kurutma sebze ve meyvelerde raf ömrünü uzatmak için kullanılan bilinen en eski yöntemlerden biridir. Eskiden güneşte kurutma ile uygulanan bu yöntem gerek açık havadan kaynaklanan kirliliklerin ve böcek kuş vb. canlıların etkilerinden gerekse sanayileşme ve makineleşmeyle başlayan seri üretim yöntemlerinin daha verimli, hızlı ve kârlı olmasından dolayı yerini farklı yöntemlere bırakmıştır. Bu tez çalışmasında da sakinleştirici etkisi ile bilinen melisa (Melissa officinalis) bitkisinin mikrodalga yöntemle kurutulması, renk değişiminin incelenmesi (L, a, b değerleri) ve farklı sıcaklıklarda rehidratasyonu incelenmiştir. Ayrıca elde edilen verilerden yola çıkılarak uygun bir modelleme yapılmıştır. Sonuç olarak en ideal olan 360 W değerinde 6 dakika gibi çok kısa bir sürede ticari seviyede kurutulmuş bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the oldest method for increasing shelf life of fruits and vegetables. In the past, method which used to dry under sunlight caused troubles like contamination of foods with dirt, dust, bugs etc. is replaced with industrial method which has high yield and also much more faster. In this study, we worked on microwave drying of melissa (Melissa officinalis), color change while drying (L, a, b values) and rehydratation capacity of dryed melissa at different temperatures. Also with the obtained data, we created a mathematical model. As a result at 360 W which is optimum value we found, we had a trade quality product only in 6 minutes.