Exploring preservice science teachers' energy conservation behavior through motivation, psychological needs and attitude: further supported with their awareness
Fen bilgisi öğretmen adaylarının enerji tasarrufu davranışlarının motivasyon, psikolojik ihtiyaçlar ve tutum aracılığı ile incelenmesi: dahası farkındalıkları ile desteklenmesi
- Tez No: 481490
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının enerji tasarrufu davranışı, özerk benlik motivasyonu ve temel psikolojik ihtiyaçları, ve enerji tasarrufuna yönelik tutumları arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi gösteren bir yol modeli önerilmiştir. Modelde gözlemlenen ilişkileri daha iyi anlamak için fen bilgisi öğretmen adayları ile görüşmeler yapılmıştır. Bu amaçla karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 11 üniversitede öğrenim gören 1136 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın nitel bölümünde, Ankara'da üç kamu üniversitesinden 26 fen bilgisi öğretmen adayı örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın nicel kısmında sorulan araştırma sorularına yönelik yol analizi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmayan yolları modelden çıkardıktan sonra, model uyum indekslerinin çalışmanın verileri ile uygunluğu desteklenmiştir. Enerji tasarrufu davranışında açıklanan varyansın etki büyüklüğü orta derecede bulunmuştur. En yüksek korelasyon, özerk benlik motivasyonu ile fiziksel davranış arasında bulunmuştur. Fiziksel davranış türündeki enerji tasarrufu davranışını desteklemek için öğretmen adaylarının özerk benlik motivasyonlarının desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Nitel veriler, fen bilgisi öğretmen adaylarının çoğunun farkındalığın düzeyinin, enerji tasarrufu ile ilgili sorunlarda nispeten yüksek olduğunu gösterdi. Bu yüksek farkındalık, özerk benlik motivasyonu ile fiziksel davranış türündeki enerji tasarrufu davranışını arasındaki ilişkiye katkıda bulunmuş olabilir. Enerji politikaları ve uygulamaları ile enerji kaynaklarının etkileri ile ilgili problemler konusunda, katılımcıların farkındalıkları farklılık göstermektedir. Bu nedenle, katılımcıların çoğunun, enerji ile ilgili sorunların çok boyutlu yapısının farkında olmadığı sonucuna varılabilir. Bu düşük farkındalık, özerk benlik motivasyonu ve ikna edici türdeki enerji tasarrufu davranışı arasındaki düşük ilişkiyi açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
The primary focus of this study was to examine the relationships among attitudes toward energy conservation, self-determined motivation and basic psychological needs of preservice science teachers. To this end a model showing the relationship among these variables was suggested. In order to better understand the observed relationships in the model, interviews with PSTs were conducted. For the purpose of the study mixed method was used. In quantitative part of the study, 1136 preservice science teachers, who were enrolled in eleven public universities in Central Anatolia region of Turkey, participated in the study. In qualitative part of the study, 26 preservice science teachers enrolled in three public universities in Ankara constituted the sample. Path analysis was used in order to examine the research questions in quantitative part of the study. After deleting the insignificant paths from the model, good fit indices were provided. The explained variance in energy conservation behavior was found as medium practical significance level. The highest correlation was found between self-determined motivation and ecomanagement type of energy conservation behavior. It is concluded that to support eco-management behavior type, PSTs' self-determined motivation should be supported. The qualitative data showed that the level of awareness of the majority of PSTs was relatively high in problems related to energy conservation. This high relationship might have contributed to the relationship between self-determined motivation and eco-management type of energy conservation behavior. In terms of problems related to energy policies and implications and energy resources, their awareness showed a variation from low to high. Therefore, it may be concluded that the majority of PSTs were not aware of the multiple dimensions of energy related problems and issues. This lack awareness may explian the low relationship between self-determined motivation and persuasion type of energy conservation.