Surveying the pontic landscape through the fortresses of the mithradatids
Mithradat Krallık coğrafyasındaki kalelerin tanımlanması
- Tez No: 481510
 - Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 597
Özet
Bu tez çalışması Mithradat Krallık coğrafyasında dağılım gösteren kalelerin askeri ve idari görevlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bunu yaparken kaleler, içinde bulundukları coğrafi koşulları açısından, yerleşim dağılımı ve tarım arazileri ile olan ilişkileri açısından Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerinden sorgulanmıştır. Kalelerin tarımsal aktiviteler ve kırsal yerleşimler üzerindeki etkisi değerlendirilerek krallığın yönetim yapısındaki görevlerine ilişkin tarihsel bilginin de yardımıyla önermede bulunulmuştur. Krallık hakkındaki bilgilerin çoğunlukla son kral Mithradates VI döneminden gelmesi itibariyle çalışma, bu döneme damgasını vuran Roma'ya karşı yapılan savaşı da, kalelerin askeri görevlerine dair bilgi içermesi açısından ele almıştır. Bu çalışma, Anadolu coğrafyasında askeri ve idari ilişkiler ağı içinde Hellenistik dönem savunma birimlerini bütüncül olarak ilk defa değerlendirmekte ve bu yönüyle bundan sonraki çalışmalara karşılaştırma verisi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the military and administrative roles of these fortresses that are scattered within the territory of the Mithradatic Kingdom. With this aim, Geographical Information Systems are used to examine the geographical distribution of the fortresses and their relationships with agricultural areas. The effects of the fortresses on agricultural activities and rural settlements are evaluated and a hypothesis is proposed, with the help of the historical information on their administrative role. Since most of the information about the Kingdom is acquired from the period of the last king Mithradates VI, the war against Rome, as that marked this period, is also elaborated on because it offers information on the military roles of the fortresses. This study is the first to holistically examine Hellenistic Period defense units within the network of military and administrative relations in Anatolia and it provides data for comparisons in future studies.