Nocturnal neoliberalism in Beyoglu: the construction of attractive and safe nightlife
Beyoglu'nda neoliberalizm ve gece: Çekici ve güvenli gece yaşamının inşası
- Tez No: 481511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma, neoliberal siyasal aklın Beyoğlu'ndaki gece yaşamına nasıl sirayet ettiğini incelemektedir. Beyoğlu'nda kültür odaklı turizmi başat bir kalkınma stratejisi olarak benimseyerek girişimci bir anlayışa bürünen kentsel yönetim rejiminin -tüketici grupları ve sermaye yatırımcılarının bölgeye yönelen ilgisine koşut olarak- Beyoğlu'nda çekicilik ve güvenlik söylemlerini nasıl şekillendirdiği mercek altına alınmaktadır. Beyoğlu'nun gece yaşamında rol oynayan farklı aktörlerle (eğlence mekanı sahipleri, yöneticileri ve çalışanlarının yanı sıra il ve ilçe belediyelerinden farklı temsilciler gibi) yapılan görüşmelere dayanan bu çalışma neoliberalleşen Beyoğlu'nun gece yaşamında hangi normatif anlamları ürettiği, hangi yönetim teknolojileriyle neoliberal dönüşümün gerçekleştiği ve bu söylem ve pratiklerin hangi öznellikleri ürettiğini anlamayı hedeflemektedir. Burada neoliberalizmi söylemsel bir uzamın üretildiği bir siyasal akıl olarak ele alarak, bu uzamda -Miller ve Rose'un (2008) analitik araçlarıyla ifade edilecek olursa- mensubiyet ve marjinalleşme arasında sınırların tanımlandığını ortaya koyuyorum. Ayrıca; bu sınırların tanımlanmasında 'tesir ekonomileri'nin (Ahmed, 2004a) başat bir rol oynadığını öneriyorum. Buna göre, 'mensubiyet' piyasa aklının değer ve normlarıyla uyum içerisinde olan, çekici, arzulanabilir ve güvenli özne pozisyonlarını ifade ediyor. 'Marjinalleşme' ise bu normatif anlamları taşıyamama halini anlatıyor. Bu araştırmada, 'marjinal' olan ile 'mensup' olan arasındaki bu söylemsel ayrımın tanımlanmasında sosyo-kültürel ve sosyo- ekonomik hiyerarşilerin rolünü inceliyorum. Ayrıca, neoliberal dönüşümün gerçekleşmesinde rol oynayan mekanizmaları analiz ediyorum. Piyasa aklını Beyoğlu'nun gece yaşamındaki ekonomik ve kültürel yaşama uyarlayan neoliberal yönetim teknolojilerini irdeliyorum. Bu dinamikleri incelerken, burada mercek altına alınan neoliberal söylem ve pratiklere karşı ve/ya alternatif hareketlerin hangi biçimlerde ortaya çıkabildiğini değerlendiriyorum.
Özet (Çeviri)
This study examines the ways that neoliberal political rationality is manifested in Beyoglu's night scene. It explores how the urban government regimes in Beyoglu –which has transformed into entrepreneurialism favouring culture-oriented tourism as an indispensable development strategy- has given rise to the discourses of attractiveness and safety along with greater significance of the flow of people and capital into Beyoglu. Based on a qualitative study conducted with diverse actors in Beyoglu (including managers/owners/workers of entertainment venues and municipal representatives), this study aims at understanding how the normative meanings of nightlife are developed, through which technologies the process of neoliberal transformation is actualized, and how these discourses and practices cultivate particular subjectivities. By taking neoliberalism as a political rationality that creates a discursive universe, I suggest that the 'affective economies' (Ahmed, 2004a) of Beyoglu's night scene play a central role of identifying the boundaries between affiliation and marginalization, borrowing Miller and Rose's (2008) analytical tools. Accordingly, 'affiliation' refers to the construction of attractive, desirable and safe entertainment clusters, which are compatible with the norms and values of market rationalities, while marginalization is imbued with incapacities to be inflected with these meanings. I present that these divisions are grounded on the socio-cultural and socio-economic hierarchies of the night scene in Beyoglu. Besides, the study also sheds light on the regime of practices that ultimately actualize neoliberal transformation. I illustrate the technologies of neoliberal government that translates the market rationalities into the economic and cultural life of Beyoglu's night scene. For understanding these dynamics, I have also sought to understand whether and in what ways certain forms of counter movements come to emerge and act against neoliberal discourses and practices.