Beliefs and practices of preschool teachers' towards children's peer relations and peer relation problems
Okul öncesi öğretmenlerin sınıflarındaki çocukların akran ilişkileri ve akranlar arası problem durumları hakkındaki inanış ve uygulamaları
  1. Tez No: 481518
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖNEREN ŞENDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin sınıflarında bulunan çocuklar arasındaki akran ilişkileri ve problem durumlarını değerlendirmede kullandıkları stratejileri araştırmak, kendi söylemlerine ve gerçek uygulamalarına dayanan, akranlar arasında yaşanan problem durumlarına müdahale uygulamalarını belirlemek ve akranlar arası ilişkilere ve problem durumlarına yönelik inanışlarını tespit etmektir. Çalışmanın katılımcıları“seçkisiz amaçlı örnekleme”yöntemi ile seçilen Ankara'daki bir devlet okulunda görev yapan beş, 5 yaş grubu kadın öğretmenidir. Çeşitli etkinlikler sırasında çocuklar arasındaki akran etkileşimleri ve sosyal etkileşim problemlerine yönelik öğretmenlerin uygulamaları da gözlemlenmiştir. Öğretmenler, akran ilişkilerine yönelik inanışları, akran ilişkisi problem durumlarını değerlendirme kriterleri ve akranlar arası problem durumlarına müdahale uygulamaları hakkında görüşmeye alınmıştır. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin inanışlarının uygulamaları ile ne kadar tutarlı olduğunu tespit etmek amacı ile gözlemler ve doküman analizi de yapılmıştır. Nitel olan bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki; okul öncesi öğretmenlerinin çocukların akran ilişkileri ve akran ilişkisi problem durumlarına yönelik inanış ve kendi söylemlerine dayanan uygulamaları daha çok çocuk tarafından başlatılan uygulama ağırlıklı iken gerçek uygulamaları, daha çok öğretmen tarafından başlatılan uygulama ağırlıklıdır. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin inanış, kendi söylemlerine dayanan uygulama ve gerçek uygulamaları arasında bazı tutarlılıkların yanı sıra birtakım tutarsızlıklar da dikkat çekmiştir. Akran ilişkileri problem durumlarını değerlendirmede öğretmenin önemli katkısına ve erken çocukluk döneminde temelleri atılan sosyal ilişki ve akran ilişkilerinin önemine yönelik bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to explore the beliefs of teachers about peer relations of children and strategies they used to assess peer relation problems. In addition to the investigation of self-reported ways of dealing with peer relation problems, teachers' practices in approaching peer relation problems, their beliefs about strategies in dealing with them are also explored. A random purposeful sampling was used to select participants of the study consisting five 5-year-old groups' female teachers working in one public preschool in Ankara, Turkey. Observations were conducted by observing the strategies of five teachers in dealing with peer relation problems among children. Focusing on the process of experiences about dealing with problematic peer interactions, teachers were interviewed for their beliefs on the criteria in assessing peer relation problems and strategies for dealing with problematic peer relations. Moreover, to what extend teachers' practices are consistent with their beliefs about peer-problem-strategies were discovered through observations. Beside interviews and observations, document review was also conducted. Findings of the qualitative investigation indicated that, although teachers' beliefs and self-reported practices on peer relations and peer relation problems are child initiated, their actual practices include several teacher-initiated strategies. Although some practices and beliefs of teachers were found to be consistent; some inconsistencies were noticeable. Some recommendations were made for highlighting the importance of the teachers' role in the assessment of peer relation problems and the development of social skills and peer relationships in the early years.