Preservice science teachers' SSI teaching self-efficacy beliefs and their relations to knowledge, risk and benefit perceptions, and personal epistemological beliefs
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konuların öğretimi öz-yeterlik inançları ve bu inançların bilgi, risk ve fayda algısı ve kişisel epistemolojik inançlar ile ilişkisi
- Tez No: 481519
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konuların öğretimine yönelik öz-yeterlik inançlarının doğasını incelemek ve bu inançların kişisel epistemolojik inançlar, GDO'lu gıdalar risk ve fayda algısı ve GDO'lu gıdalar konusundaki bilgi düzeyleri ile olan ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla, bu çalışmada bir yol modeli öne sürülmüş ve test edilmiştir. Karma araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada, öncelikle değişkenler dört ana ölçme aracı ile ölçülmüştür. Öne sürülen ve dört değişkenden oluşan model yol analizi kullanılarak test edilmiştir. Sonrasında, GDO'lu gıdaların öğretimine yönelik öz-yeterlik inançları ve model analizi sonucu ortaya çıkan GDO'lu gıdaların öğretimine yönelik öz-yeterlik inançları ve diğer üç değişken arasındaki ilişki hakkında daha detaylı bilgiler elde etmek amacıyla görüşme protokolü kullanılarak nitel veri toplanmıştır.Nicel analiz sonuçlarına göre fen bilgisi öğretmen adaylarının GDO'lu gıdalar konusunun öğretimine yönelik inançlarının kısmen yüksek düzeyde, kişisel epistemolojik inançlarının kısmen sofistike, GDO'lu gıdalar risk algılarının kısmen yüksek ve GDO'lu gıdalar fayda algıları ile GDO'lu gıdalar bilgi düzeyinin orta düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Yol analizi sonuçlarına göre ise, fen bilgisi öğretmen adaylarının kişisel epistemolojik inançları, GDO'lu gıdalar risk algıları ve GDO'lu gıdalar bilgi düzeyleri onların GDO'lu gıdalar konusunun öğretimine yönelik inançları ile ilişkilidir. Ayrıca, GDO'lu gıdalar risk ve fayda algısının GDO'lu gı dalar bilgi düzeyi ve kişisel epistemolojik inançlar ile ilişkili olduğu; GDO'lu gıdalar bilgi düzeyinin ise kişisel epistemolojik inançlar ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel analiz sonuçları nicel analiz sonuçlarını desteklemiştir ve öne sürülen modelde ortaya çıkan ilişkileri açıklamada yardımcı olmuştur. Bunun yanı sıra, nitel analiz sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının GDO'lu gıdalar konusunun öğretimine yönelik inançlarının doğasına yönelik detaylı bilgiler ortaya çıkarmıştır. Örneğin ni tel analiz sonuçları ortaya çıkarmıştır ki fen bilgisi öğretmen adayları sosyobilimsel konuları öğretmek konusunda yüksek bir inanca sahip olduklarını düşünmelerine rağmen sosyobilimsel konuların doğası ve öğretimine yönelik birçok yanlış ve eksik bilgiye sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the nature of preservice science teachers' (PSTs) SSI teaching self-efficacy beliefs and their relation to personal epistemological beliefs, GM foods risk-benefit perceptions, and GM foods knowledge. To this end, this study proposed and tested a path model. In this mixed-design research study, first, the variables were assessed through four main quantitative instruments. The proposed model involving the four variables was tested by utilizing path analysis. Then, to gain deeper understandings about GM foods teaching self-efficacy beliefs and the observed paths between GM foods teaching self-efficacy beliefs and each of the other three variables in the model, qualitative data was collected through an interview protocol. The quantitative results revealed that the PSTs have moderately high GM foods teaching self-efficacy beliefs, moderately sophisticated personal epistemological beliefs, moderately high GM foods risk perception, and the level of their GM foods benefit perception and GM foods knowledge was in the mid-range. The path analysis showed that PSTs' personal epistemological beliefs, GM foods risk perception, and GM foods knowledge were related to their GM foods teaching self-efficacy beliefs. In addition, it was found that GM Foods risk and benefit perceptions were correlated to GM Foods knowledge and personal epistemological beliefs, and GM Foods knowledge was correlated to personal epistemological beliefs. The qualitative findings supported the quantitative results and were very helpful to explain the observed relationships in the model. Besides, the qualitative findings revealed detailed information regarding PSTs' GM foods teaching self-efficacy beliefs. It was revealed, for instance, that although PSTs considered themselves as efficacious to teach SSI, they have many misunderstandings regarding nature of SSI and SSI teaching.