Chain of populism from the Democrat Party to the Justice and Development Party in Turkey
Demokrat Partiden Adalet ve Kalkınma Partisine Türkiye'de popülizm zinciri
- Tez No: 481517
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez, Laclau'nun popülizm teorisi perspektifinden, Demokrat Parti ve Adalet ve Kalkınma Partisi örneklerine odaklanarak Türkiye'de popülizm ve demokrasi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Laclau'nun popülizmi incelerken geliştirdiği çerçeve, metodoloji olarak söylem analizi yöntemini kullanmaktadır, bu doğrultuda bu tez Demokrat Parti ve Adalet ve Kalkınma Partileri tarafından benimsenen demokrasi söyleminin analizine dayanmaktadır. Laclau'nun popülizm teorisinde sunduğu çerçeve bu iki örnek olaya uyum sağlamaktadır ve bu çerçeve Türkiye'de popülizm ve demokrasi arasındaki ilişki üzerine temel bulgular ortaya koyma imkanı sunmaktadır. Demokratik toplumlarda popülizm bazı dönemlerde demokratik sistemlerin gelişimine katkı sağlarken bazı dönemlerde demokratik sistemin patolojik bir öğesi olarak değerlendirilmektedir. Bu tezde Demokrat Parti ve Adalet ve Kalkınma Partisi örneklerinin bu tartışmayı açmak için uygun örnekler olduğu gösterilmiştir. Bu örnekler üzerinden Türkiye'de popülizm ve demokrasi tartışması yapılırken Türkiye'de hangi durumlarda popülizmin demokratik sistemin gelişimine katkıda bulunduğu, hangi dönemlerde ise demokratik sisteme zarar verdiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the relationship between populism and democracy in Turkey from the perspective of Laclau's theory on populism, focusing on the Democrat Party and the Justice and Development Party as illustrative cases. As the framework that Laclau developed to the end of studying the phenomenon of populism takes discourse analysis as its methodology, this dissertation addresses the discourse of democracy adopted by the Democrat Party and the Justice and Development Party. The cases of these two political parties fits Laclau's theoretical framework perfectly, which provides us with the opportunity to reach key findings on the relationship between populism and democracy in Turkey. Populism is believed to contribute to the further development of democracy at times, and is deemed to be a pathological constituent of democratic systems at others.This dissertation demonstrates that the cases of the Democrat Party and the Justice and Development Party give revealing clues regarding the nature of the relationship between populism and democracy as experienced in Turkey. In this context, while carrying out a discussion on this relationship, this dissertation analyzes the circumstances in which populism contributed to and those in which it impaired democracy in Turkey.