Impact of a badminton course designed for common and specialized content knowledge of prospective teachers
Beden eğitimi öğretmen adaylarının genel ve özelleşmiş alan bilgisi seviyeleri için geliştirilen bir badminton dersinin etkisi
- Tez No: 481520
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, badminton alan bilgisi öğretim programının beden eğitimi öğretmen adaylarının alan bilgisi seviyesine etkisini incelemektir. Bu çalışmada, amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen deney ve karşılaştırma gruplarından oluşan yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Deney grubu, Türkiye'deki bir üniversitenin beden eğitimi öğretmeni yetiştirme programında öğrenim gören 38 öğretmen adayından oluşmaktadır. Karşılaştırma grubu ise deney grubuna benzer bir öğrenci alımı gerçekleştiren başka bir üniversitenin 36 beden eğitimi öğretmen adayından oluşmaktadır. Deney grubu, Ward (2009a) tarafından geliştirilen alan bilgisi kavramsal çerçevesine göre tasarlanan 10 haftalık badminton alan bilgisi öğretim programını takip etmiştir. Karşılaştırma grubu ise kendi üniversitelerindeki varolan badminton öğretim programını takip etmiştir. Öğretmen adaylarının badminton alan bilgisi seviyesi, badminton bilgi erişi testi ile ölçülmüştür. Bu test katılımcılara badminton derslerinden önce ve sonra uygulanmıştır. Badminton alan bilgisi testi genel alan bilgisi için çoktan seçmeli, özelleşmiş alan bilgisi için kısa cevaplı ve açık vii uçlu sorulardan oluşmaktadır. Testin geçerliliği ve güvenilirliği pilot çalışma bulgularına göre değerlendirilmiş ve bulgular testin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. Deney grubuna uygulanan badminton öğretim programının etkililiğini incelemek için 12 deney grubu katılımcısına yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Alan bilgisi testinin istatistiksel analizleri için karışık ölçümler için ANOVA testi kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre her iki grup katılımcının ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of badminton content knowledge intervention on pre-service teachers' common and specialized content knowledge. Quasi-experimental design with purposefully selected experiment and comparison groups was applied for this study. Experimental group comprised 38 preservice teachers from a physical education teacher education (PETE) program at a university in Turkey. The comparison group included 36 preservice teachers from another university having a similar context with the experimental group in terms of student selection process. Experimental group followed a 10-week badminton content knowledge intervention which was designed according to Ward's content knowledge framework (Ward, 2009a). Comparison group participants followed their regular badminton course at their PETE program. A validated badminton content knowledge test was developed and applied to both experimental and comparison groups before and after the badminton courses. At the end of the intervention, 12 experimental group participants were interviewed. Mixed ANOVA was used for statistical analysis of content knowledge test. Interview data were analyzed with content analysis method.