Essays on empirical testing of financialization of commodities
Emtia finansallaşmasının ampirik sınamaları üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 481521
  2. Yazar: BEYZA MİNA ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Emtia türev piyasaları son 10 senede ciddi anlamda finansal kurum yatırımcılarını kendine çekmiş ve bu olgunun adı“emtianın finansallaşması”olarak adlandırılmıştır. Bu tezin esas amacı, finansallaşmanın ABD hisse senedi ve emtia piyasaları arasındaki ilişkiyi güçlendirip güçlendirmediğini incelemektir. İlişki formları yayılım ya da korelasyon şeklinde olabileceğinden, her bir form farklı iki çalışmada analiz edilmektedir. Birinci çalışmada 25 farklı emtia türev piyasası ile ABD hisse senedi piyasaları arasında oynaklık yayılımı analiz edilmektedir. Sonuçlarımız kurumsal yatırımcıların girmesiyle emtia piyasaları ile hisse senetleri arasında ciddi bir yayılım başladığını göstermektedir. Aynı zamanda, net yayılımın finansallaşmadan önce emtia piyasalarından hisse senedi piyasalarına iken, finansallaşmadan sonra bunun tam tersi yönde olduğu da göze çarpmaktadır. Sonuç olarak, emtia piyasaları artık yatırımcıları finansal piyasalardaki aşağı yönlü riskten korumamaktadır. İkinci çalışmada ise finansallaşmanın tarımsal emtia ve hisse senedi piyasaları arasında 2008 yılından itibaren artan korelasyonu açıklama gücü test edilmektedir. Sonuçlarımız emtianın finansallaşması savını desteklemesine rağmen, finansallaşmanın açıklayıcı gücünün finansal piyasalardaki likidite ortamına bağlı olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Over the last decade commodity derivatives market experienced a significant influx of financial institutions, which is a phenomenon referred to as financialization of commodities. The main purpose of this thesis is to investigate whether financialization bolstered the connectedness between US stock and commodity markets. Connectedness can occur in forms of either spillover or co-movement and hence we analyze each form in two essays. In the first essay, we investigate volatility spillover between 25 commodity derivatives and US stock markets. Results show that the spillover between almost all commodity and stock markets increases significantly following the financialization. Moreover, we find that the net transmitter of volatility is commodity markets during pre-financialization period, whereas transmitters happen to be stock market after the financialization. Therefore, we show that commodities do not shield the investor from downside risk in financial markets, anymore. In the second essay, we examine the explanatory power of financialization on the increasing correlations between agricultural commodities and stock markets after 2008. Even though our findings support the argument on financialization; we find that explanatory power of financialization is highly dependent upon liquidity constraints.