From JDP's populism to culturalization of politics: a discourse analytical approach
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin popülizminden siyasetin kültürelleşmesine: Söylemsel analitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 481541
  2. Yazar: İLHAN MAHİR KALAYLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasal söylemi ve bu söylemin özgül siyasi evrelerde ortaya koyduğu kimi performanslar – bu performansları olanaklı kılan söylemsel yerdeğiştirmeler, modifikasyonlar, vb. – söylemsel analitik bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, Ernesto Laclau'nun popülizm teorisinden hareketle, öncelikle 2000'li yılların başında yakaladığı hegemonik ivme itibariyle AKP siyasetinin temel karakteristiklerinin neler olduğunu saptamak ve ardından 2010 sonrası dönemde belirleyici rol oynamış Anayasa Referandumu ve Gezi protestoları gibi belli başlı dönüm noktaları ve kriz momentlerinde AKP'nin hangi söylemsel eklemlenmeler yoluyla İslamcı-muhafazakâr siyasetini işler kılıp sürdürmeyi başardığını ana çizgileriyle değerlendirmektir. İlki kadar ön planda olmasa da, çalışmanın, bu eklemlenmelerin duygulanımsal boyutuna dönük analitik bir ilgiye sahip olduğu da söylenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, political discourse of the Justice and Development Party and some of its performances in specific political phases – along with the displacements, modifications, etc. that have made possible these performances – are addressed from a discourse analytical approach. In this context, the main aim of the study is, basing on populism theory of Ernesto Laclau, to determine main characteristics of the JDP politics primarily in terms of the hegemonic momentum the party gained in the beginning of 2000s and then to evaluate through which discursive articulations the JDP succeeded to effect and keep up its Islamist-conservative politics in significant turning points and moments of crisis that played a significant part in the post-2010 period such as the Constitutional Referendum of 2010 and Gezi protests. Although not with the same intense, the study also involves an analytical interest as to affective dimension of these articulations.