Evaluation of classroom teachers' confidence for teaching game and physical activity course
Sınıf öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersi öğretimi sırasındaki güven seviyelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 481554
  2. Yazar: NİLGÜN ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin“oyun ve fiziki etkinlikler”dersini uygulamaları sırasındaki güven seviyelerinin incelenmesi ve ders işleyiş esnasında yaşadıkları deneyimlerin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan 320 adet sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Sınıf Öğretmenlerinden Spittle (2011) tarafından geliştirilen 6'li likert yapıya sahip, 2 alt boyuttan oluşan ' Sınıf Öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersi verirken ki güven seviyeleri 'adlı ölçek ile veri toplanmış ve katılımcılara 4 adet açık uçlu soru sorulmuştur. Ölçekler kâğıt formlar aracılığıyla uygulanmıştır. Bu çalımada doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Nicel veriler betimleyici istatistik, Çoklu Varyans analizi ve Bağımlı Örneklem t Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ilkokullarda sınıf öğretmenleri oyun ve fiziki etkinlikler dersi verirken kendilerine duydukları güven seviyeleri düşük düzeyde çıkmıştır (M=4.00, SD=.95) ve sınıf öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersini 'yönetme ve planlama becerileri' (M= 4.24), 'spor öğretme' becerilerinden (M=3.23) daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca cinsiyet faktörünün, öğretmenlik deneyim yılının ve öğretmenlik yapılan sınıf düzeyinin sınıf öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersi verirken ki güven seviyeleri üzerine bir etkisi yoktur. Açık uçlu sorular yoluyla elde edilen verilerde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi; a) sınıf öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersini düzenli bir şekilde işleyemediklerini b) okul içinde fiziki yetersizliklere sahip olduklarını c) okul içinde materyal eksiklerinin olduğunu d) sınıfların çok kalabalık olmasının ders işleyişini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the level of classroom teachers' confidence in teaching game and physical activity course. Their experiences in teaching game and physical activity course were investigated to understand their strengths and weaknesses. Three hundred twenty participants were participated in this study from Ankara, Çankaya. Their confidence level was determined by 6-point Likert scale which was created by Spittle (2011). In addition to release classroom teacher's experiences 4 open-ended questions were asked to determine classroom teachers' strengths and weaknesses related to this course. Quantitative data was analyzed by descriptive statistics, Multivariate Analysis of Variances and t-test. Content analysis method was used for open-ended questions. Results showed classroom teachers had low level of confidence because teacher's mean scores pointed out 'somewhat agree' level according to Spittle's scale (2011) when teaching game and physical activity course in elementary schools (M=4.00, SD=.95). The scale has two sub-dimensions; Management&Planning and Teaching Sport Skills. Classroom teacher's management and planning skills higher than (M=4.24) teaching sport skills (M=3.23) in this study. There was no significant difference between males and females with regard to classroom teacher's confidence. It was found no significant difference in teachers confidence with regard to experience year and grade level of classroom teachers (p>0.05). Based on study, results showed a) classroom teachers couldn't instruct the game and physical activity course regularly b) they did not have enough place to perform the course, c) they did not have enough material d) they couldn't perform the course because of crowded classrooms.