Müzik öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarını kullanma yeterliliklerinin geliştirilmesi
Improvement ability of music teacher candidates using Web 2.0 tools
- Tez No: 954164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; Müzik Öğretmen Adaylarına müzik eğitimi derslerinde aktif olarak kullanabilecekleri Web 2.0 araçları eğitimi verilmesi ve verilen bu eğitimin öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanma yeterliliklerine ve görüşlerine etkisini incelemektir. Son yıllarda eğitim alanının farklı boyutlarında sıklıkla kullanılan Web 2.0 araçları sağladıkları görsel, işitsel ve duyuşsal avantajları ile sadece müzik öğretmenlerine değil farklı branşlardaki diğer öğretmenlere de ders ortamında hem dersin sunum hem de ölçme değerlendirme aşamasında pek çok avantaj sağlamaktadır. Web 2.0 teknolojileri; zengin görselleri ve işitsel ifadeleri ekleme olanakları ile öğretmenin sınıfın odak noktasında olduğu, öğrencinin ise pasif katılımcı olarak yer aldığı geleneksel öğretim yöntemine nazaran çok daha zengin bir öğrenme ortamı sağlamaya yardımcı olmasının yanı sıra öğretmenlerin çağın teknolojik gelişmelerinden sınıf ortamında faydalanmasına olanak sağlarken ölçme değerlendirme faaliyetlerinde ise öğrencileri oyun oynar gibi keyifle sürece dahil etmektedir. Dolayısıyla öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını ders sürecinde kullanmalarının hem kendileri hem de öğrencileri için faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında müzik öğretmenlerinin teknoloji kullanım ve Web 2.0 araçları farkındalık durumlarını tespit edebilmek amacı ile ülkemizin farklı illerinden lisans diploması almış olan 10 müzik öğretmeni ile mülakatlar yürütülmüştür. Bu mülakatların analizleri sonucunda, müzik öğretmenlerinin ihtiyaç duyduklarını belirttikleri özelliklere sahip Web 2.0 araçlarını tespit edebilmek amacı ile, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünde görev yapmakta olan yedi öğretim elemanı ile mülakatlar yürütülmüştür. Buradan elde edilen veriler ışığında öğretmen adaylarına eğitimi verilecek, müzik eğitimi içerisinde kullanılması etkin üç Web 2.0 aracının hangileri olduğu tespit edilmiştir. Eğitimden önce ve eğitimden sonra araştırmanın örneklemini oluşturan yedi müzik öğretmen adayına araştırmacı tarafından geliştirilen 'Müzik Öğretmen Adayları Web 2.0 Araçları Kullanımı ve Web 2.0 Araçları Kullanımı Beceri Düzeyi Anketi' uygulanmıştır. Ayrıca müzik öğretmen adaylarının aldıkları Web 2.0 eğitimini müzik dersine entegre etme durumları ve bu becerilerini kullanmalarının kendilerinde ortaya çıkardığı duygu ve düşünceleri ortaya koyabilmek için öğretmen adaylarının Web 2.0 eğitimleri ve staj sürecinde tuttuğu yansıtıcı günlüklerden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler için uygun istatistiksel analiz program ve yöntemleri kullanılmış, nitel veriler için ise içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda, müzik öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanım beceri düzeylerinde eğitim öncesine kıyasla anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Özellikle Canva, Kahoot ve Learning Apps kullanımında öğretmen adaylarının hem teknik becerileri hem de bu araçları derslerinde kullanma özgüvenleri belirgin şekilde yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide the Web 2.0 tools training to the pre-service music teachers, they can use in music courses actively and explore the effect of this training on the pre-service teachers' competencies of using Web 2.0 tools and on their opinions. With the visual, auditory and affective advantages of the Web 2.0 tools, which have been frequently applied in various dimensions of education in recent years, not only the music teachers but also other teachers in various branches get lots of advantages in the classroom environment both in the presentation and in the measurement and evaluation stages. In addition to its benefits to ensure a highly rich learning environment compared with the traditional teaching method, in which the teacher is the focal point and the student is a passive participant, with the possibilities of adding rich visuals and auditory expressions it provides, web 2.0 tools, provides teachers benefit from the technological developments of the age in the classroom environment and involve students to the process as if they are playing a game. Accordingly, applying web 2.0 tools in the courses by teachers is thought to be useful for them and their students. This research was carried out using a mixed method using quantitative and qualitative methods together. In the first stage of the research, interviews were conducted with 10 music teachers who received undergraduate degrees from different provinces of our country in order to determine the technology usage and Web 2.0 tools awareness of music teachers. As a result of the analysis of this interview, interviews were conducted with seven faculty members working in the Department of Computer and Educational Technologies in order to identify Web 2.0 tools that have the features that music teachers stated they needed. In light of the data obtained here, it has been determined which three Web 2.0 tools are effective for use in music education and will be provided to teacher candidates. The 'Survey on the Usage of Web 2.0 Tools and Skill Level of Web 2.0 Tools Usage of Music Teacher Candidates' developed by the researcher was applied to the seven music teacher candidates who constituted the sample of the research before and at the end of the education. In addition, the reflective diaries kept by the music teacher candidates during their Web 2.0 education and internship were used to reveal the feelings and thoughts that emerged in them when they integrated the Web 2.0 education they received into the music lesson and when they used these skills. Appropriate statistical analysis methods were used for the quantitative data obtained within the scope of the research, and the qualitative data were subjected to content analysis. At the end of the study, a significant increase was found in the level of Web 2.0 tool usage skills of music teacher candidates compared to the pre-training period. Especially in the use of Canva, Kahoot and Learning Apps, both the technical skills of the teacher candidates and their self-confidence in using these tools in their lessons increased significantly.