Exploration of the relations between the teacher's discursive roles and the students' cognitive contributions to the classroom discourse
Öğretmenin söylevsel rolleri ile öğrenenlerin sınıf söylevine bilişsel katkıları arasındaki ilişkilerin araştırılması
  1. Tez No: 481577
  2. Yazar: YILMAZ SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, PROF. DR. MURAT GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma, öğretmenin söylevsel rollerinin (becerileri, hamleleri, manevraları) türleri ile öğrenenlerin sınıf söylevine bilişsel katkıları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Öğrenenlerin bilişsel katkıları onların söylemlerinin anlamsal karmaşıklığı, bilişsel yolları, akıl yürütme kalitesi ve argüman yapısı açısından ele alınmıştır. Bununla birlikte araştırma-sorgulama derslerinin bazı bağlamsal özelliklerinin öğrenenlerin sınıf söylevine bilişsel katkılarına etkisinin incelenmesi de bu çalışmada amaçlanmıştır. Araştırmada bir ortaokul fen ve teknoloji dersi öğretmeni ve 19, 7. sınıf öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Üç tip veri toplanmıştır: video kaydı, alan notları ve öğretmen görüşmesi. Video kaydı alınan dersler ana (birincil) veri kaynağını, alan notları ve öğretmen görüşmesi ise ikincil veri kaynaklarını oluşturmuştur. Araştırmanın sorularına cevap verebilmek amacıyla sosyo-kültürel söylev analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları öğretmenin çeşitli söylevsel roller sergilediğini ve bunlardan üçünün diğer rollere göre daha baskın olduğunu göstermiştir. Öne çıkan bu roller öğretmenin öğrenenlerin söylemlerini açıklaması ve derinleştirmesi için yaptığı hamleler, sınıf söylevinin odağını belirtmek ve diğerlerinin söylevi takip etmesini sağlamak için yaptığı hamleler ve reflektif söylev rollerini (ör., öğrenenden arkadaşının söylemini değerlendirmesini istemek) belirten hamleler olarak belirlenmiştir. Sonuçlar ayrıca öğretmenin reflektif söylev rollerindeki nicel ve nitel değişimlerin öğrenenlerin sınıf söylevine bilişsel katkılarının boyutlarını ve yönlerini önemli ve ciddi derecede değiştirebileceğini göstermiştir. Araştırmacının alan notlarına ve öğretmen görüşmelerine konu olan ve söylev-biliş ilişkisini değiştirebilecek diğer bağlamsal farklılıklar da tartışılmıştır. Son olarak, gelecek öğretmen eğitimi araştırmaları için çıkarım ve önerilerle bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at exploring the relations between the types of teacher discursive roles and the students' cognitive contributions to the classroom discourse. Students' cognitive operations were considered as their utterances' semantic complexity, cognitive pathways, reasoning quality and argument structure. It was also aimed at investigating some contextual influences of the inquiry classrooms on the students' ability to make cognitive contributions to the classroom discourse. The participants were one elementary science teacher and her 19, 7th grade students. There were three types of collected data: video record, field note and teacher interview. The video-recorded lessons were the primary data source in addition to secondary data sources as field notes and teacher interview. A sociocultural discourse analysis was conducted to analyze the data in order to address the research questions. The results showed that the teacher played out diverse discursive roles and three of the roles that teacher exhibited were consolidated. The consolidated discursive roles were teacher clarifies, elaborates and probes the ideas; teacher focuses learners on focal aspects of and encourages monitoring to classroom discursive events and teacher conducts reflective discourse (e.g., ask for evaluation). The results also demonstrated that quantitative and qualitative changes regarding the role as teacher conducts reflective discourse were significantly and considerably effective in altering the dimensions and the ways of the student-led cognitive contributions to the classroom discourse. Some contextual differences were also discussed in terms of discourse-cognition relations by means of the analysis of researcher's field notes and teacher interview. Finally, recommendations for teacher education were offered for future research.