NATO in peace support operations: Efficiency of intelligence and propaganda in Bosnia Herzegovina and Afghanistan
NATO ve barışı destek harekâtları: Bosna-Hersek ve Afganistan müdahalelerinde istihbarat ve propaganda etkinliği
- Tez No: 481578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez; NATO'nun, barışı destek harekâtlarında icra edilen propaganda ve ilintili istihbarat fonksiyonlarının etkinliğini incelemektedir. Bu maksatla çalışma; barışı destek harekâtlarının kapsamını, NATO'nun propaganda ve istihbarat kavramlarını, sahadaki pratik ile bu kavramlardaki değişimi araştırmaktadır. Bu hususların analiz edilmesine yönelik olarak NATO'nun Bosna Hersek ve Afganistan'da icra ettiği harekâtlar birer vaka çalışması olarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Her iki vaka, NATO'nun barışı destek harekâtlarındaki propaganda ve istihbarat süreçleri ile NATO'nun bu harekât tiplerinde karşılaştığı dirençler bağlamında irdelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, NATO'nun Soğuk Savaş'tan kaynaklanan gelenekselliğinden kopamaması ile birlikte; ortaya çıkan yeni tehditlere, aktörlere ve barışı destek harekâtının gerekliliklerine cevap vermekte geç kaldığı görülmüştür. NATO'nun Bosna Hersek ve Afganistan tecrübeleri; barışı destek harekâtlarının ön plana çıkarttığı halk tabanlı kaygılara cevap vermekte ne kadar yetersiz kaldığını ve barışı destek harekâtlarının başarıyla sonlandırılmasında istihbarat ve propaganda faaliyetlerinin ihtiyaç ve gerekliliklerini karşılamakta ne derece başarılı olduğunu (veya olamadığını) ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the efficiency of propaganda and affiliated intelligence functions of NATO in peace support operations. For this purpose, the research scrutinizes the context of peace support operations, NATO's conceptualizations of propaganda and intelligence, their practice in the field, and the shifts that have occurred in these conceptualizations. In order to analyse such issues, the NATO operations in Bosnia Herzegovina and Afghanistan are examined in detail as case studies. Both cases are used to pinpoint the discourse of propaganda and affiliated intelligence activities of NATO in peace support operations as well as challenges, which are encountered by NATO in such operations. It is argued that as NATO failed to shift its conventional thinking, stemmed from the Cold War environment, it is late to respond newly emerging threat types, actors, and the requirements of peace support operations. NATO's experiences in Bosnia-Herzegovina and Afghanistan demonstrate to what extent NATO was unable to address the population centric concerns which peace support operations should have taken more interest in and to what extent intelligence and propaganda efforts of NATO in such operations proved to be successful in responding to the actual needs and necessities for (un)successfully completing peace support operations.