Developing teacher learning progressions for k-12 engineering education: Teachers' attitudes and their understanding of the engineering design
Öğretmenler için mühendislik eğitimi üzerine öğrenme ilerlemeleri: Öğretmenlerin tutumları ve mühendislik tasarım süreci kavrayışları
- Tez No: 481576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN JOVANOVİC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Son yıllarda fen, teknoloji, mühendislik, ve matematik (FeTeMM) alanlarına anaokulundan 12. sınıfa kadar tüm eğitim düzeylerinde önem verildiği görülmektedir. Öğretmenlerin mühendislik eğitimine karşı olumlu tutumlarının ve kavrayışlarının sınıf içi pratiği etkileyeceğinden, öğretmenlerin hem tutum hem kavrayışlarının gelişimlerinin ölçülmesi ve izlenmesi vurgulanmalıdır. Öğrenme ilerlemeleri öncü bir yaklaşım olarak son yıllarda vurgulanmaktadır. Bu çalışmada mühendislik eğitimi konusunda öğretmenlerin tutumlarını ve kavrayışlarını ölçmek ve izlemek için dizayn-temelli yöntem ile öğrenme ilerlemeleri geliştirilmiştir. Veri toplama süreçleri veri analiz döngüleri şeklinde ilerlemiştir. Veri toplama süreci bilişsel görüşme, klinik görüşme, açık uçlu sorular ve çalışma kapsamında geliştirilen ölçek ile gerçekleşmiştir. Veri analiz döngüleri sonucunda öğrenme ilerlemelerinin üç farklı versiyonu ortaya konmuş ve literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers at the K-12 level have a critical role in including engineering in their instruction. More teachers who are equipped with the knowledge and skills necessary to teach science using the engineering design process are needed. Aiming to build tools to measure and track the progress in teacher' attitudes and their understanding of the engineering design process suggested the use of learning progressions approach. The purpose of the study was to develop two teacher learning progressions for K-12 engineering education. The study followed design-based research with three phases of methodology framework; developing initial learning progressions, implementing a teacher professional development program, and refining the learning progressions. Data was collected from different groups of in-service science teachers. Data sources included written assessments, cognitive interviews, teacher logs, and clinical interviews. The analysis of data resulted in refined and empirically supported versions of the learning progressions. Implications and recommendations for future research were discussed in light of the findings and the relevant literature.