The rise and decline of ethnic mobilization and sovereignty in tatarstan
Tataristan'da etnik mobilizasyon ve egemenliğin yükselişi ve düşüşü
- Tez No: 481584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN, DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu tez içiçe geçmiş etnik mobilizasyon ve egemenlik kavramlarının yükselişi ve düşüşünü Tataristan olayında (örnekleminde) analiz eder. Tatarların etnik uyanışının yükselişi ve çöküşü, devam eden özerk egemenliğin bir parçası olarak mikro perspektifle incelenir. Tataristan'ın Sovyet sonrası egemenlik deneyimi makro tarihsel bir perspektifle devlet kapasitesi kavramı göz önüne alınarak değerlendirilir. Bu çalışmanın araştırma bulguları göstermiştir ki: Mintimer Şaymiyev'in altındaki etnik-milliyetçi nomanklatura ağı diğer rakip aktörler olan TOTs ve Demokratik Muhalefet'le karşılaştırıldığında Tataristan'da etnik uyanışın içeriğini şekillendirmekte her zaman belirleyiciydi. Sovyet ulus politikaları mirası Tatar nomenklatura elitlerini yaratan ve sınırlandıran sağlam bir etnisite rejimi oluşturmuştur. Bu tarihsel miras sayesinde Tatar nomenklatura elitleri kendi elit varlıklarını sürdürme stratejisi ve kişisel kazançları için milliyetçiliği mobilize edip araçsallaştırdılar. 1990'lar boyunca, egemenlikteki genişlemeden kaynaklı olarak, Tatar nomenklatura elitleri, federal merkezden alabildiğince çok taviz almaya, egemenlik söylemini öne çıkararak odaklandılar. Fakat, 2000'lerden başlayarak günümüze kadar Tatar etnik-milliyetçi nomenklaturası Moskova'nın aşırı merkezileşme politikalarına karşı çok itaatkar bir tavır gösterdi. 1990'ların egemenlik söylemini unutan Tatar elitleri federal destekler ve yatırımlar kovalıyorlar, ki bu da onların pragmatik milliyetçi bakışının yeni politik konjoktüre kolayca uyum sağladığını açığa çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the rise and decline of the intertwined concepts of ethnic mobilization and sovereignty in the case of Tatarstan. The rise and fall of the ethnic revival of the Tatars is examined within a micro perspective as a part of the ongoing concept of autonomous sovereignty. The post-Soviet sovereignty experience of Tatarstan is evaluated within a macro chronological perspective taking the concept of state capacity into account. Research findings of this study reveal that the ethno-national nomenklatura network under the leadership of Mintimer Shaimiev was always the determinant in shaping the content of the ethnic revival in Tatarstan compared with the other rival actors, TOTs and Democratic Opposition. The legacy of the Soviet nationality policies formed a solid ethnicity regime structure, which created and constrained the Tatar nomenklatura elites. Thanks to this historical legacy, the Tatar nomenklatura elites mobilized and instrumentalized nationalism for their elite survival strategy and self-gain in the period of ethnic revival. During the 1990s, due to the expansion of the sovereignty of Tatarstan, the Tatar nomenklatura elites focused on obtaining as many concessions as possible from the federal center by putting forward the discourse of sovereignty. However, starting from the 2000s until today, the Tatar ethno-national nomenklatura exhibited a very submissive attitude against the overcentralization policies of Moscow. Having forgotten the sovereignty discourse of the 1990s, the Tatar elites currently chase federal subsidies and investments, which reveals how their pragmatic nationalist view easily adopts the new political conjectures