The status of pious women in sunni Islam: A study on the public religious practices of women in Ankara
Sünni İslam'da dindar kadınların konumu: Ankara'da kadınların kamusal dini pratikleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 481589
  2. Yazar: FİGEN UZAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAKTANBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tezin amacı günümüz Türkiye'sinde Ankara kentinde yaşayan dindar kadınların kamusal İslami pratiklerinin aile ve komşuluk gibi özel alanlardaki ve cami ve Kuran kursları gibi kamusal alanlardaki sosyal statülerini nasıl şekillendirdiğini göstermektir. Bu amaçla Ankara'nın orta sınıf, üst orta sınıf ve alt orta sınıf üç semti olan Bahçelievler, Çukurambar ve Sincan semtlerindeki Kuran kurslarında etnografik bir alan çalışması yaptım. Bu çalışma, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın“sohbet”ve Kuran okuma pratikleri ile cemaat namazları sırasında yaptığım katılımcı gözlemin ve“sıradan”dindar kadınlar ve vaizelerle yaptığım 26 yarı-yapılandırılmış mülakatın bulgularına odaklanmaktadır. Bu tezde İslami pratiklerdeki tabi kılınan konumlarına rağmen, dindar kadınların İslami ritüeller yoluyla aile içinde, komşuları ve arkadaşları arasında statülerini nasıl iyileştirdikleri sorusuna yanıt arıyorum.Bu çalışmanın temel bulgusu, kamusal İslami ritüeller yaparak dindar bir kadının statüsünün iyileşmesinin dini ritüel performans ile dini bilgi, duyguların ritüel esnasında dışavurumu ve günlük işlerin dini görevlerle dengelenmesi gibi etkenlerin bir araya gelmesi sonucu gerçekleştiğidir. Bu bulgu, ibadet etmenin dindar kadınların statüsünü iyileştirerek onlara bir faillik kazandırabildiğini göstermektedir. Bu bulgu, aynı zamanda, toplumsal cinsiyet ve dinin ataerkil toplum tarafından kadınların kontrol ve tahakküm altına alınmasını sürdürmede beraber çalıştıklarını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to demonstrate how pious women's undertaking of public Islamic practices shapes their social status within the private domains such as their families and neighborhoods and public spaces of the mosque and Quran courses in urban Ankara in contemporary Turkey. I conducted an ethnographic field study in the Quran courses in three districts of Ankara, namely Bahçelievler, Çukurambar and Sincan which are middle, upper middle and lower middle class respectively. This study focuses on the findings of my participant observation within congregational prayers, Quran recitation and“sohbet”sessions of the Directorate of Religious Affairs (DRA) and 26 semi-structured interviews conducted with pious lay women and female preachers. I aim to find out despite their subordinate status within Islamic practices, how pious women enhance their status through their practicing of Islamic rituals.The main finding of this study is that a pious woman's social status is enhanced by the performance of public Islamic rituals juxtaposed with factors such as religious knowledge, display of emotions during ritual and the negotiation of daily chores with religious duties. This finding reflects both the fact that practicing Islamic rituals grants agency to pious women by enhancing their social status and also the fact that gender and religion work together in maintaining the subordination of women, and control of them by the patriarchal society.