Investigating the association between playfulness, environment and social skills of preschool children
Okul öncesi dönemi çocuklarının oyun severliklerinin çevre ve sosyal becerileri ile ilişkilerinin araştırılması
- Tez No: 481590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi kurumlarında öğrenim gören çocukların oyun severlik ve sosyal becerileri ve çevrenin oyun severliğe desteği arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın katılımcıları okul öncesi kurumlarında 5 yaş grubunda öğrenim gören 212 çocuktan (94 erkek, 118 kız) oluşmaktadır. Toplamda 16 özel (n=6) ve resmi (n=10) okul öncesi kurumundan veri toplanmıştır. Okul öncesi kurumları Çevrenin Desteği testi kullanılarak yüksek, ortalama ve düşük düzeyli çevreye sahip okullar olarak sınıflandırıldıktan sonra Oyun severlik testi kullanılarak çocukların oyun severlik değerlerini ölçülmüştür. Çocukların sosyal beceri ve problem davranışları hakkında bilgi veren Sosyal Beceri Değerlendirme ölçeği, okul öncesi versiyonu çocukların öğretmenleri (n=30) tarafından doldurulmuştur. Çalışmanın sonucunda Türkiye'deki çocukların oyun severlik düzeyleri göreceli olarak yüksek bulunmuştur. Rasch analizi sonuçlarına göre çocukların gerçekliğin dışına çıkma özgürlüğü alt boyutu becerilerinde diğer oyun severlik alt boyutlara göre daha çok zorlandıkları bulunmuştur. ANOVA ve Korelasyon analizleri sonuçlarında çevrenin desteği düzeyleri ile çocukların oyun severlikleri arasında anlamlı farklılıklar ve çocukların oyun severlikleri ile sosyal becerileri arasında anlamlı ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma bulguları çocukların oyun severliklerini nelerin destekleyip, kısıtladığını anlaşılmasında yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the associations between playfulness and social skills of preschool children and preschools' environment supportiveness for playfulness. The participants of the study were 212 5-year-old preschool children (94 boys, 118 girls). The data were collected in 16 private (n=6) and public (n=10) preschools. After grouping preschool settings into low, moderate and high levels of environmental supports for play by using The Test of Environmental Supportiveness, the Test of Playfulness provided scores on children's playfulness. Then the Social Skills Rating System Scale, preschool version which was completed by the children's preschool teachers (n=30), gave information about children's social skills and behavioral problems. The results of the study demonstrated that the playfulness level of children in Turkey was relatively high. By using Rasch analysis, it was found that children have difficulty manifesting the constraints of reality in their free play interactions when compared to other subscales of playfulness. ANOVA and Correlation analyses revealed that there was a significant difference between levels of environmental support for children's playfulness and significant correlation between children's playfulness and their social skills. The findings of this study may help to understand what is supporting or hindering children's playfulness.