Becoming a man on the streets: An ethnographic study of joyrider communities of Ankara
Sokaklarda erkek olmak: Ankara'daki araba meraklısı toplulukların etnografik bir çalışması
- Tez No: 481595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KATHARINA BODIRSKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ankara'da on bir aylık bir etnografik araştırmaya dayanan bu çalışma, kent yoksulu genç erkeklerin eril kimliklerini kurmada merkezî bir rolü olan araba kişiselleştirme ve kişiselleştirilmiş araba kullanımını incelemiştir. Eşya ve eril kimlikler arasındaki ilişkilerin yeterli ilgi görmemiş olmasından hareketle, eril kimliklerin ve eril otomobillerin karşılıklı inşası bu araştırmanın konusu olmuştur. Otomobilin hareketliliği, modern kentsel mekânın formunun oluşumunda temel bir güç olarak tartışılmakta ve bu anlamda otomobil kullanımı şehri deneyimlemenin ve dönüştürmenin, dolayısıyla da cinsiyet düzenini mekâna tekrar yansıtmanın bir yolu olarak görülmektedir. Bu perspektifle, çalışma araba meraklısı, kent yoksulu erkeklerin eril kimliklerini kurdukları koşulları ve de erkekliklerini arabayla nasıl icra edip caddelere yansıttığını analiz eder.
Özet (Çeviri)
Based on ethnographic research of eleven months in Ankara, this study examines the car customization and use of customized cars by poor urban young men which play a central role in the construction of their masculine identities. Given that the relationships between things and masculine identities have not received much attention, the dialogical construction of masculine identities and masculine automobiles were the subject of inquiry. The mobility of the automobile is discussed as the primary force that shapes the form of the built environment in modern urban spaces. In this sense, the use of the automobile is considered as a way to experience and transform the city and thus the reflection of gender on the space. From this perspective, this study analyzes the conditions in which car enthusiast, poor urban young men construct their masculine identities, and how they perform masculinities through their cars and reflect their identities back on the streets.