Genealogy of the Ottoman surveys
Osmanlı sayımlarının soykütüğü
- Tez No: 481600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma Osmanlı sayımlarının dilini ve metinsel organizasyonunu konu almakta ve imparatorluğun tebaasının nasıl kaydedildiğini sorunsallaştırmaktadır. Bu bağlamda, Osmanlı sayımlarının bir söylemsel ve metinsel düzeni olduğu ve bu düzenin bir iktidar rejimine tekabül ettiği iddia edilmektedir. 15. ve 16. Yüzyıllarda, reaya tahrir defterleri aracılığıyla toprak üzerinde bulunan hane birimiyle ve imparatorluğun klasik vergi, timar ve çift-hane sistemleri zemininde kayda geçirilmiştir. Bu yüzyılın sonunda, imparatorluk genelinde yapılan tahrir uygulaması yapılmamaya başlanmıştır. 17. Yüzyıl krizi koşullarında, vergi sistemi değişmiş ve arızi vergiler olağan hale gelmiştir. Bu yüzyılda avarız ve cizye defterleri devletin vergi gelirlerini tespit amaçlı yapılmaya başlanmıştır. Avarız defterlerinde bazı askeri kesimleri de içerecek şekilde genişleyen vergi mükelleflerinin hane temelinde ve ekonomik durumlarıyla birlikte kayıtları tutulmuştur. Vergi mükellefi gayrimüslimler ise cizye defterleri üzerinde kayda geçirilmiştir. 19. Yüzyılda ise, Osmanlı tebaası 1830lardan itibaren nüfus defterlerine yaşayan bireyler olarak kaydedilmiş ve imparatorluğun değişen vergi sistemine paralel olarak gelir ve mülkleri üzerinden kayıtları temmettuat deftlerinde tutulmuştur. İmparatorluğun tarihi boyunca karşılaşılan bu sayımların farklı özellikleri ve düzenleri vardır. Belirli bir söylemsel düzen çerçevesinde icra edilen bu sayımlar, devlet ve tebaası arasında belirli ilişkiler kurmaktadır. Böyle bir okuma, bahsi geçen sayım pratiklerinde vücut bulmuş olan Osmanlı siyasası içerisindeki tebaalaşma/özneleşme süreçlerinin anlaşılmasını sağlayabilir. Bu süreç ise ifadesini tahrir-i memleketten tahrir-i nüfusa olan dönüşümde bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thesis aims to look at the language of the Ottoman Surveys, as discourse, and problematize how the subjects of the empire were registered. It is argued that the Ottoman surveys have discursive regularities corresponding to specific regimes of power. In the 15th and the 16th centuries, reaya was registered by tahrir defters in the form of a landholding household unit on the basis of taxation, timar, çift-hane systems. At the end of the 16th century, empire-wide tahrirs were ceased to be conducted. Within the conditions of the 17th century crisis, taxation system of the empire changed and extraordinary taxes were regularized. Avarız and cizye defters were conducted to identify the revenue sources of the state in the 17th and the 18th centuries. Avarız registers surveyed the expanding taxpaying population with household units and economic status, including some members of askeri class. Cizye defters registered taxpaying non-Muslim households/heads with economic status. In the 19th century, the subjects of the empire were surveyed on the basis of the living individual units starting with 1830s by nüfus defters and with respect to income and property on household based units by temettuat defters. These registers have different characteristics and organization, constituting relations between the subjects and the state via enumeration processes within a discursive framework. This reading leads us into an understanding the processes of subjectification in the Ottoman polity, embedded in the textual organization of these surveys, from the survey of the country to the survey of the population.