Space as protagonist in the narrative of the Iliad
Hikaye kurucusu olarak İlyada'da mekan
  1. Tez No: 481599
  2. Yazar: HAVVA GİZEM GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Homeros'un İlyada destanının anlatımında kullanılan mekânlar üzerinden destanın aktarımında rol oynayan dinamikleri incelemektedir. İlyada destanının anlatımında, mekânlara karakterler yükleyerek onların hikaye kurucusu olarak nasıl yeniden üretildiği araştırılmaktadır. İlyada destanında anlam yüklenmiş mekânlar, diğer insan ve tanrı karakterleri gibi, kurgulanmış kimliği olan ve hikaye sırasında anlam aktaran karakterlere dönüşürler. Anlatımı görselleştirmede sahip oldukları önemin yanı sıra, İlyada'nın anlatımı mekânları sadece bir arka plan olarak kullanmaz; diğer karakterlerle sürekli iletişim halinde kendi özünde anlam ve amaç barındırır. Olay örgüsünü karakterlerin kullandığı mekânlara atıfla aktarararak, İlyada destanı bu mekânlar üzerinden yürütülen politikaları, karakterler arasındaki hiyerarşileri ve Truva savaşının gidişatını anlatır. İnsanlar ve tanrılar tarafından kullanılan mekânlar, anlatımlarında işlevleri ve karakterleri yansıtılacak biçimde kullanılır. Mekân kurgusunda Truva'yı, Akha kampını ve aralarında kalan savaş alanını kullanan anlatım, devinimleri görselleştirir. Diğer yandan beden tarafından tutulan mekân, bu mekânın çevresiyle ve diğer karakterlerin bedenleriyle ilişkisi üzerinden, karakterlerin düşünme biçimlerini ve zihinsel haritalarını şekillendirir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the storytelling of the Iliad of Homer through the spaces that are narrated within the epic. It investigates how through elaborate characterization, these spaces become protagonists in the narrative. Having identities of their own, the spaces of the Iliad occupy a significant part of the textual narration, in constant dialogue with the heroic characters. The multifaceted perceptions of space that are closely intertwined with the plot pave the way to the performance of spatial politics and the heroic hierarchies while narrating the progress of the Trojan War. The spatially anchored narrative of the Iliad thus highlights the space occupied by the bodies of its characters as well as structuring a clear organization of action in a triple configuration: the plain at the centre, flanked by Troy and the Achaean Camp on either side. In doing so, the narrative enables visualizing the actions the epic holds as well as reflecting on the inner psyche of its characters. As this thesis focuses on how spaces are narrated within the Iliad, it looks into how spaces are used to narrate the story to the audience through examining how the characters of the Iliad use and interpret those spaces.