Candaroğlu Ailesinin Osmanlı Sistemine entegrasyonu: Bir Beylik ailesi şecere araştırması
Integration of the Candaroglu Family into the Ottoman System: A Genealogy research on the principal family
- Tez No: 745218
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, Candaroğulları ailesinin Osmanlı idari sistemine entegrasyonu sürecine odaklanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak XV.-XVI. yüzyıllarda yaşamış olan hanedan üyelerinin biyografileri çıkarılmıştır. Bu biyografiler temelde dört ana koldan gelmektedir. Bunlar, İsfendiyar Bey'in oğullarından İbrahim Bey'in çocukları İsmail Bey, Kızıl Ahmed Bey ve Mahmud Bey ile İsfendiyar Bey'in oğlu Kasım Bey'in gelen kollardır. Daha sonra, ailenin kurdukları vakıflar irdelenmiş, bu vakıflar üzerinden ailenin yerleştikleri yerler ile vakıf kültürüne sağladıkları katkılar açıklanmıştır. En sonunda da aile ile kurdukları vakıflar aracılığıyla Osmanlı idari sistemine entegrasyonu süreçleri açıklanmıştır. Entegrasyon süreci, beyliğin ilhakı, hanedanın sürgün edilmesi, hanedan üyelerinin bürokrasiye girme süreçleri, XVI. yüzyılda hanedan mensuplarının Osmanlı bürokrasisi içerisindeki faaliyetleri, II. Selim ile III. Murad devrinde Sokollu Mehmed Paşa ile Şemsi Ahmed Paşa'nın mücadelesi ile son olarak hanedanın evliliklerini içermektedir. Candaroğulları ailesi üzerinden Osmanlı yönetici sınıfı içerisinde bir Müslüman-Türk beylik ailesi mensuplarının da varlığını ortaya koyan ilk çalışmadır. Öte yandan, beylik ailelerinin siyasi hükümranlıkları ortadan kalktıktan sonra aileye ne olduğu sorusunun cevabını vermesi bakımından da –en azından doktora tezi düzeyinde- ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu iki önemli özelliği nedeniyle Osmanlıların yönetici sınıfında bulunan kökenleri itibariyle ayrıcalıklı bir ailenin biyografisi, vakıfları ve XV-XVI. yüzyıllarda Osmanlı idari sistemi içerisindeki dönüşümü bu çalışmada konu edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the integration process of the Candarogullari family members into the Ottoman administrative system. For this purpose, firstly the biographies about the members of the dynasty who lived in the XV.-XVI. Centuries have been written. These biographies consist of four main lines. These are the descendants of Isfendiyar Bey's sons, Ismail Bey, Kizil Ahmed Bey, and Mahmud Bey, who are the children of Ibrahim Bey and, Kasım Bey, the son of İsfendiyar Bey. Afterwards, the pious endowments established by the family were examined and the places where the family settled and their contributions to the vaqf culture were explained through these foundations. Thus, the processes of integration into the Ottoman administrative system through the foundations were explained by their foundations. The integration process includes the annexation of the principality, the exile of the dynasty, the processes of entering the bureaucracy of the members of the dynasty, the positions of the members of the dynasty in the Ottoman bureaucracy in the 16th century, the struggle of Sokollu Mehmed Pasha and Şemsi Ahmed Pasha during the reign of Selim II and Murad III, and finally the marriages of the dynasty. It is the first study that reveals the existence of a Muslim-Turkish principality family within the Ottoman ruling class through the Candarogullari family. On the other hand, it is the first, at least at the level of the doctoral thesis, to answer the question of what happened to the family after the political sovereignty of the principality families disappeared, Due to these two important features, the biography, foundations and XV-XVI. The transformation of the Ottoman administrative system in the centuries is discussed in this study.