Scorecard valuation for early-stage pre-revenue start-up companies
Satış gerçekleştirmemiş erken aşama yeni girişimlerin puan kartı metodu ile değerlemesi
  1. Tez No: 481616
  2. Yazar: OLCAY ALPTUĞ AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu yüksek lisans tezi Türkiye'deki satış gerçekleştirmemiş erken aşama yeni girişimlerin anket yöntemi ile değerlemesi yöntemini araştırmaktadır. Geleneksel nakit indirgeme tekniği ile şirketin nakit akımları modellenirken, anket tekniği ile de girişime özgü riskler ortaya çıkarılmakta ve şirketin değeri bu risklerin büyüklüğü ile ölçeklenmektedir. Bir sonraki yatırım dönemine kadar ihtiyaç duyulacak işletme sermayesinin, anket sonucunda çıkan değere bölünmesi ile de yatırımcının şirketten ne kadar oran alacağı bulunmaktadır. Model, hali hazırda yatırım süreci devam eden bir yazılım şirketine uygulanmış ve anket şirkete yatırım yapma sürecinde olan melek yatırımcı tarafından doldurulmuştur. Miktar ve oran olarak bir değere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to value early-stage pre-revenue start-ups with scorecard method. Discount cash flow method is applied to model so as to construct projection and calculate present value as a benchmark company while qualitative questionnaire is scored by an angel investor in order to associate firm specific risks. Financials and scores are gathered from authorities and interviews with investor and investee. The thesis also investigates whether method is applicable in practical manner or not. Final consideration is negotiation of both parties on percentage of company.