Dynamics of elderly-caregiving among different socio-economic groups in Ankara, Turkey
Farklı sosyo-ekonomik gruplarda yaşlı bakımı dinamikleri: Ankara, Türkiye örneği
  1. Tez No: 481634
  2. Yazar: GİZEM IRMAK SEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son 20 yılda Türkiye'deki 60 yaş üstü yetişkin sayısı yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak artmaktadır. Buna bağlı olarak, beklenen ortalama yaşam süresinin uzaması, yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarını da dönüştürmektedir. Bununla birlikte Türkiye'deki yaşlanma konulu çalışmalar bu yeni dinamiklerin aileler tarafından nasıl deneyimlendiğine odaklanmamaktadır. Bu tez, farklı sosyo-ekonomik gruplar arasında yaşlı bakım hizmetinin nasıl yaşandığına ve bu sorumluluğun aile ilişkileri üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, bakım emeğini; refahını sürdürmek ve güçlendirmek için yaşlı yetişkinlere bakım hizmeti vermek ve onların bakımını üstlenmek olarak tanımlıyor ve birincil bakıcılar tarafından fiziksel, zihinsel ve duygusal emek gibi farklı dinamiklerinin nasıl deneyimlendiğini araştırıyor. Bu dinamikleri anlamak için, çalışma feminist metodoloji ve yaşam boyu öğrenme perspektifi kullanmaktadır. Bu bağlamda Ankara'nın Çankaya ve Mamak'taki hem düşük hem orta sosyo-ekonomik duruma mensup aileleri ile 18 derinlemesine görüşme gerçekleştirildi. Bu saha çalışması ışığında tez, bakım çalışmasının bölüştürülmesinin, kadının sevdiklerine gösterdikleri emek (love labour) ve yükü arasında sıkışmasıyla sonuçlandığını açığa çıkartır. Bakımı üstlenmek ve bakımı yüklenmek durumlarının eşitsiz dağılımı bakımın dugysal memnuniyet ve yük kısımlarının da eşitsiz dağılımına yol açar. Aile içi ilişkileri ortaya çıkaran bu çalışma, yaşlı bakımının yalnızca yaşlı yetişkinlerin ve birinci sınıf bakım verenlerin arasında değil aynı zamanda ailedeki diğer aile üyelerinin ilişkileri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Hane halkındaki yeni dinamiklerinden dolayı, birincil bakım veren kadınlar, duygusal eşitsizlikleri güçlendiren ilişkileri sürdürmek için fazladan rol almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last 20 years, the number of older adults aged 60 and over has been increasing in Turkey in accordance with the increased life expectancy. Accordingly, the needs of ageing population are also changing. However, ageing studies in Turkey do not focus on how these new dynamics are experienced by families. This thesis focuses on how elderly-caregiving is experienced among different socio-economic groups and the effects of this responsibility on their family relations. The study defines caring labour as care for and cares about older adults in order to maintain and sustain their well-being, and searches for how its different dynamics such as physical, mental and emotional labour are experienced by primary caregivers. In order to understand these dynamics, the study employs feminist methodology and life-course perspective. Within this context, 18 in-depth interviews were conducted with both lower and middle socio-economic status (SES) families in Çankaya and Mamak in Ankara. As a result of this study, it is addressed that socio-economic status and gender affect how primary caregivers experience elderly-caregiving. Due to gendered division of caring labour, burden and pleasurable aspects of caring labour are distributed unequally. Thus, women stuck in between love labour and burden. Unearthing the family relations, this study shows that elderly-caregiving is not only related with the relationships of older adults and primary caregivers but also other family members in the household. Due to its new dynamics in the household, female primary caregivers take extra roles on them to maintain relations, which reinforce affective inequalities.