Coming out to parents: Transformation of the families with LGBTQ children
Ebeveynlere açılma: LGBTQ çocuğu olan ailelerin dönüşümü
- Tez No: 481636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER, YRD. DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
LGBTQ kişilerin kendi istekleriyle kurdukları ailelerin toplumdaki heteronormatif aile düzenine karşı çıktığı hem Türkiye'deki hem de yurtdışındaki literatür tarafından uzun süredir tartışılmaktadır. Ancak toplumda yerleşmiş heteronormatiflik üzerinden kurulan ailelerin, kendilerini LGBTQ olarak tanımlayan çocukları olduğunda ailenin hangi kavramlarla analiz edileceği keşfedilmemiş bir mevzudur. Bu bağlamda, bu tez 'LGBTQ kişiler köken ailelerine açıldıktan sonra aile nasıl dönüşür?' sorusu ile yola çıkmıştır. Cevap bulmak amacı ile kendini LGBTQ olarak tanımlayan çocukları olan ailelere odaklanılmış, açılma sadece bireysel düzeyde değil, aile içi etkileşimleri olan bir süreç olarak ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de LİSTAG, LADEG+, Ankara Gökkuşağı Aileleri gibi aile gruplarının önemini vurgulayarak farklı cinselliklerin ailede karşılaşmasının toplumda değişim yaratmak için zemin hazırladığını iddia etmiştir. Bu iddialar, çocuklarının açılmasından sonra aktivist olmuş 11 anne ve onların kendini LGBTQ olarak tanımlayan genç yetişkin/yetişkin çocukları ile yarı yapılandırılmış, ucu açık ve derinlemesine yapılan görüşmeler üzerinden araştırılmış, böylece 11 aile sistemine bakılmıştır. Bu çalışma, Aile Sistemler Teorisi'nin 'sistem', 'alt sistem', 'sınır', 'değişim' ve 'uyarlanabilirlik' terimlerinden yararlanarak, kendilerini LGBTQ olarak tanımlayan çocukların köken ailelerine açıldıktan sonra aile içi dinamiklerin dönüşümünü analiz etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The challenges faced by the families of choice of LGBTQs when confronted with the heteronormative structure of family in society have already been covered at length, both in Turkish and foreign literature. In contrast, there have to date been few academic studies of the experiences of families that were established according to the settled heteronormative norm in society, but then come to include a self-identifying LGBTQ child as a family member. In this regard, this thesis departs from the question: How does the family transform after self-identified LGBTQ children come out to their families of origin? In a search for answers, this study focuses on families with self-identifying LGBTQ children, and investigates coming out as an interactive familial process. Furthermore, in highlighting the important role of such family groups as LISTAG, LADEG+ and Ankara Rainbow Families in Turkey, it claims that the presence of different sexualities in the family can bring about change in society. These arguments are investigated through data collected during semi-structured, open-ended and in-depth interviews with 11 mothers who came to be activists after the disclosure of their children, and their 11 self-identifying LGBTQ young adult/adult children, meaning that 11 family systems are examined. Benefiting from the conceptualizations of Family Systems Theory, such as 'system', 'subsystem', 'boundary', 'change', and 'adaptability', this study explores how the coming out experiences of LGBTQ children to their families of origin affect intra-familial dynamics.