Online vs. face-to-face self-disclosure and interpersonal competence: The role of shyness and loneliness
Çevrimiçi – yüz yüze kendini açma davranışı ve kişiler arası yetkinlik: Utangaçlık ve yalnızlığın rolü
- Tez No: 481637
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı, değişik özellik gösteren bireylerin internet üzerinden ve yüz yüze iletişimdeki kendini açma miktarlarında bir fark olup olmadığını incelemektir. İkinci olarak ise utangaçlık ve yalnızlığın internet üzerinden ve yüz-yüze iletişimde kendini açma davranışına etkisi olup olmadığının anlaşılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda, bu çalışmada, utangaç bireylerde, internet üzerinden ve yüz-yüze iletişimde kendini açma davranışının, sosyal medya kullanım sıklığı ve yalnızlık düzeyi kontrol edildiğinde bireylerin algılanan kişiler arası yetkinliklerinin anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 585 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Demografik bilgi kâğıdı, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Cheek ve Buss Utangaçlık Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Wheeles ve Grotz Kendini Açma Ölçeği ve Kişiler Arası Yetkinlik Ölçeği hem çevrimiçi hem de kâğıt-kalem formatında uygulanmıştır. Araştırma sorularına cevap verebilmek amacıyla çift yönlü çok değişkenli varyans analizi ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, yalnızlık ve utangaçlık düzeylerinin internet üzerinden ve yüz-yüze iletişimde kendini açma davranışına anlamlı bir etkisi olduğu yönündedir. Bunun yanı sıra, bulgular, yüz yüze değil sadece çevrimiçi kendini açma davranışının, utangaç bireylerde, sosyal medya kullanımı ve yalnızlık düzeyleri kontrol edildiğinde, kişiler arası yetkinlik düzeylerini anlamlı bir şekilde ve olumlu bir yönde yordadığını göstermektedir. Çalışmanın uygulanabilirliği ve alanyazına katkıları detaylıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is threefold. First to examine the difference between the amount of online and face-to-face self-disclosure for different groups. Second to understand whether shyness and loneliness, has an effect on online and face-to-face self-disclosure. Third to understand whether online and face-to-face self-disclosure positively predicts perceived interpersonal competence for people who score high on shyness, after controlling for social media usage frequency and loneliness. The sample of the study consisted of 585 university students. Demographics information sheet, UCLA Loneliness Scale, Revised Cheek and Buss Shyness Scale (RCBS), Revised Wheeles and Grotz Self-Disclosure Scale, Interpersonal Competence Questionnaire were applied in both online and paper-pencil format form. In order to answer the research questions two-way MANOVA and hierarchical linear regression analysis were conducted. Results of the study suggested that people tend to engage in higher amounts of face-to-face self-disclosure compared to online self-disclosure. Besides, study also showed that shyness and loneliness make a difference on both online and face-to-face self-disclosure. Moreover, results showed that online self-disclosure was a significant predictor for interpersonal competence of shy people when social media usage, demographics and loneliness level of the participants were controlled, whereas face-to-face self-disclosure cease to be a significant predictor. Further implications and contribution of the results to the existing literature were discussed in detail.