Migration, integration, and citizenship in Western Europe: The role of civic integration requirements in the Netherlands and Germany
Batı Avrupa'da göç, entegrasyon, ve vatandaşlık: Kamusal uyum politikalarının Hollanda ve Almanya üzerindeki rolü
- Tez No: 481642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE LACK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Batı Avrupa'da 2000 ve 2010 yılları arasında uygulanmaya başlanan kamusal uyum politikalarını incelemektedir. Bu kamusal uyum politikaları, vatandaşlığa kabul sürecine vatandaşlık testleri ve mülakatları getirerek göçmenlerden ev sahibi toplumun dilini, tarihini, hukuk sistemini, kurumlarını ve kültürünü bilmelerini gerekli kılmışlardır. Bu tezde bu politikalar, liberal, cumhuriyetçi ve toplulukçu vatandaşlık teorileri çerçevesinde incelenerek, liberal norm ve değerler ile bu politikaların uyumlu olup olmadıklarına bakılmaktadır. Bu çalışma iki ayrı ancak ilişkili vakayı incelemektedir; Hollanda ve Almanya. Hollanda vatandaşlık odaklı uyum politikalarını geliştiren öncü ülkelerden biridir. Göçmenlerden Hollanda'ya gelmeden önce uyum testini tamamlamaları istenirken, vatandaşlık tanınması için de vatandaşlık testini geçmeleri istenmektedir. Benzer kamusal uyum politikaları Almanya tarafından da kabul edilmiştir. Yurt dışındaki göçmenlerden için dil yeterliliği istenirken, vatandaşlığa geçmek isteyen göçmenler için de vatandaşlık testi uygulanmaktadır. Bu testler göçmenlerin uyum süreci açısından Batı Avrupa'da yeni bir dönemi başlatmışlardır. Bu tezin bulguları bu yeni dönemle ilişkili iki önemli konunun altını çizmektedir. İlk olarak, ortak kültür ve ortak kimliğe önem veren toplulukçu vatandaşlık anlayışı liberal normların ve değerlerin korunmasını sorgulatarak önem kazanmıştır. İkinci olarak, bu politikaların vatandaşlığa geçiş süreçleri karşısında engel oluşturdukları algısı ortaya çıkmıştır. Bu tez, kamusal uyum politikalarıyla başlayan bu yeni dönemin, uluslararası göçe verilen bir cevap olduğunu ve Batı Avrupa'daki liberal demokrasilerin sınırlarını test ettiğini açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes civic-integration policies that have been introduced between 2000 and 2010 in Western-European states. These civic-integration policies introduced citizenship tests and interviews into the naturalization process of migrants by requiring knowledge of host society's language, history, law and institutions, and culture. Accordingly, in this thesis, these requirements are examined within the framework of liberal, republican, and communitarian citizenship theories looking whether these requirements comply with liberal norms and values. This study investigates two specific cases; the Netherlands and Germany. The Netherlands is one of the pioneer states to develop civic-oriented integration policies. It demands migrants to complete an integration test before they arrive at the Netherlands, and a citizenship test for naturalization. Similar civic-integration policies are adopted by Germany. It implements a civic-integration policy abroad and a naturalization test for those migrants who wish to be granted citizenship. These civic tests started a new era in the migrant integration process. This thesis argues that the communitarian understanding of citizenship became more prominent while bringing a challenge for preserving liberal norms and values. Secondly, this research highlights that these civic-integration policies began to be perceived as hurdles against naturalization in terms of citizenship acquisition processes. Overall, the findings of this research concludes that this new era of civic-integrationism, in response to international migration, tests the limits of liberal democracies in the 21st century.