Greater central asia and the evolution of Central Asian Islamic Militancy: An analysis of regional approaches in Central Asian security
Genişletilmiş Orta Asya ve Orta Asya İslami örgütleri: Orta Asya güvenliğinde bölgesel yöntemlerin analizi
  1. Tez No: 481643
  2. Yazar: HÜSEYİN UMUT KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Orta Asya'nın günümüzde karşılaştığı en temel sorun Orta Asya politik sisteminin İslamizmin yükselişine nasıl tepki vereceği sorunudur. Bu tez, hem silahli hem silahsiz İslamist grupların gelişimini inceleyerek, Orta Asya'da faaliyet gösteren İslamist grupların üst anlatısal yönüne odaklanmak suretiyle Orta Asya siyasetindeki seküler otoriter yönetimler ve İslamist gruplar arasındaki ikili ilişkiyi anlamaya çalışır. Her ne kadar politize edilmiş olsa da bu tez Orta Asya'da faaliyet gösteren silahlı terör örgütlerini İslamist üst anlatının ve İslamizmle seküler otoriter rejimler arasındaki bu politik çekişmenin bir tezahürü olarak görür. Bu problemin tarihi gelişiminin incelenmesi coğrafi ve politik olarak Orta Asya'yı aşan bir seyir gösterdiğinden bu tez bölgesel işbirliğinin bu tehdide karşı geliştirilecek stratejilerdeki önemini ve bölgesel işbirliğinin olasılığını inceler.
Özet (Çeviri)
The biggest foundational crisis Central Asia is facing today is stemming from the question of how the political system can accommodate the rise of political Islam. This thesis explores both violent and non-violent streams of political Islam in Central Asia and highlights the metanarrative expressions of Islamism in the region, therefore tries to show the false binary opposition that permeates Central Asian politics, between secular authoritarianism and Islamist groups with civilizational aspirations. Although 'securitized' to some degree, this work understands radical Islamic organizations operating in the region as manifestations of this foundational problem and as a real threat that is being posed to security and stability in the greater region. Since evolution of violent extremism shows us that the problem has a greater regional focus, including Afghanistan and Federally Administered Tribal Areas in Pakistan, this thesis investigates the applicability of regional frameworks, Regional Security Complex Theory and Greater Central Asia Partnership, to counter this threat.