Exploring the faunal distribution pattern in late neolithic Ulucak Höyük, İzmir, Turkey an investigation on the economic organization of domestic and non-domestic units
Geç neolıtık dönemde faunal dağılım şeması araştırması Ulucak Höyük, İzmir, Türkiye yerel ve yerel olmayan ekonomik organizasyon üzerıne bır araştırma
  1. Tez No: 481644
  2. Yazar: SAFOORA KAMJAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yeni bir sosyal ve ekonomik birim olarak“otonom hane”kavramının Yakın Doğu'da Neolitiklesmenin son aşamalarında ortaya çıktığı ifade edilmektedir. Orta Anadolu ve Kuzey Levant'ta hanelerin aşama bazlı gelişimi sürekli gözlemlenmesine rağmen, bu sürecin aynısını Batı Anadolu'da gözlemlemek daha zordur. İzmir Ulucak Höyük'te yapılan kazılar Batı Anadolu'daki Neolitik dönemin en erken ve sürekli devam eden sürecini gözlemlemeyi sağlamıştır. Bu Zooarkeolojik çalışmada, dört birim arasındaki kalıntıların (iki hane, bir atölye ve açık bir alan) IV. Tabaka'de (6000-5700 M.Ö) bulunduğu ve yukarıda bahsedilen hipotezde Bati Anadoludaki Neolitik çağının geç dönemlerinde geçerliliğinin ölçmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışmada kullanılan kanıtlar, makrofaunal kalıntılar (elle-toplanmış) ve bu kalıntılardan elde edilen veriler ile ortaya konmuştur. Sadece tabanda duran ve çöken çatı altında kalan kemikler değerlendirilmiştir.Eldeki sonuçlar bu kemiklerin beslenme ekonomisinin temelinin evcil hayvanlar (koyun, keçi, sığır, ve domuz) olduğunu göstermektedir. Avlanan türler (yaban keçisi, yaban geyiği, tavşan, kaplumbağa, kuşlar, yumuşakçalar) hem beslenme alışkanlıklarında hem de teknolojik faaliyetlerde önemli ölçüde rol oynamaktadır. Ayrıca avlanan hayvanların üretim ve tüketime yönelik değişik türleri, her mimari birimde ayrı ayrı doğrulanmıştır. Diğer kalıntıların düzensiz dağılımı, her mimari ünitenin farklı ekonomik faaliyetlerde uzmanlaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It has been suggested that a new social and economic unit that may be called as“the autonomous household”emerged during the later stages of Neolithization in the Near East. Although a stage wise development of households has been continuously observed in Central Anatolia and the North Levant, the same process has been difficult to observe in West Anatolia. Excavations at Ulucak Höyük in İzmir has provided one of the earliest and most continuous sequences of the Neolithic Process in West Anatolia. Through a study of the zooarchaeological remains among four units (2 residential houses, one workshop and an open area) at Phase IV (6000-5700 BC), this thesis aims to test the viability of the above stated hypothesis for the later phases of the Neolithic in West Anatolia.Evidence are drawn from the study of the (hand-collected) macrofaunal remains and supplemented with information deriving from artifacts and architectural details. Only the bones from the immediate floor surfaces and below the collapse of the roofs were considered.The resulting picture revealed that, the subsistence economy of these units was mainly based on domesticates (sheep, goat, cattle, and pig). The hunted game (wild goat, fallow deer, roe deer, hare, tortoise, birds, and mollusks) also played a noticeable role both in the diet and technological activities. Also, a different pattern of acquisition, production, and consumption has been attested within each architectural unit, particularly for hunted animals. The uneven distribution of other artefacts also indicates that each architectural unit specialized in different economic activities.