Expiation through psychogenic pain
Psikolojik ağrı ile deneyimlenen suçluluk kefareti
  1. Tez No: 481649
  2. Yazar: KUTLU KAĞAN TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Psikodinamik olarak, fiziyolojik temeli bulunamayan kronik ağrı şikayetleri, kişinin kendini suçluluk uyandıran saldırgan ve cinsel duyguları sebebiyle fiziksel ağrı çekerek cezalandırması şeklinde ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı suçluluk duygularının nocebo ağrı cevapları üzerindeki etkisini ve psikolojik olarak oluşturulan nocebo ağrısının suçluluk duyguları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Katılımcılar Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden 100 öğrencidir. Bağımsız değişkenler suçluluk duygusunun uyandırılması (suçluluk / suçluluk yok) ve nocebo manipülasyonudur (nocebo / nocebo yok). Suçluluk duyguları katılımcılardan kendilerini hala suçlu hissettikleri bir anılarını tüm detayları ile 10 dakika boyunca yazmaları istenerek yaratılmıştır. Nocebo manipülasyonu ise katılımcılara yapacakları bir görev sırasında takacakları EEG şapkasından kafalarına elektrik akımı verileceği söylenerek yapılmıştır. Buna ek olarak katılımcılar sahte bir katılımcının bilgisayar görevi sırasında baş ağrısı çekiyormuş gibi yaptığı bir videoyu izlemişlerdir. Suçluluk duyguları PANAS ile suçluluk uyandırılmasından ve nocebo manipulasyonundan sonra iki kere ölçülmüştür. Ağrı hissi 0 ile 10 arasında değişen bir görsel ağrı skalasıyla ölçülmüştür. Bağımsız t-testleri, ki kare testi, iki yollu faktöriyel ANOVA ve iki yollu karma ANOVA analizleri yürütülmüştür. Manipülasyonların etkisi olmasına rağmen hipotezleri doğrulayacak etkileşim sonuçları ve ağrı rapor edilmesinde anlamlı artış bulunamamıştır. Anlamlı olmasa da suçluluk uyandırılmasının nocebo manipülasyonunda ağrı bildirilmesini baskıladığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçları, kısıtları ve klinik çıkarımları tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
Psychodynamically, chronic pain problems with no organic cause have been considered as a way of punishment through physical pain for aggressive and sexual feelings producing guilt. The purpose of the present study was to examine effect of guilt feelings on nocebo pain responses and the effect of psychologically induced nocebo pain on guilt feelings. The participants were 100 students from Middle East Technical University. There were two independent variables which were guilt induction (guilt-no guilt) and nocebo manipulation (nocebo-no nocebo). Guilt feeling was induced by asking participants to write guilt evoking memories for 10 minutes. Nocebo manipulation was done by telling the participants that they will receive electricity from an EEG cap. In addition, they watched a video in which a confederate imitates having pain during the procedure. Guilt feelings were measured with PANAS twice, once after guilt induction and once after nocebo pain manipulation. Pain was measured using a basic 0 to 10 visual pain scale. Independent t-tests, chi square test, two way Factorial ANOVA, and two way Mixed ANOVA were conducted on the data. The resutls revealed effects of manipulations, but no significant interactions and increased likelihood of pain reporting frequency due to guilt induction. Although insignificant, guilt induction had an inhibition effect on reporting nocebo pain and subjective pain severity. Findings, limitations and clinical implications of the study were discussed.