Bazı pirolopirimidin türevlerinin sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and reactions of some pyrrolpyrimidine derivatives
- Tez No: 131339
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI PÎROLOPİRtMÎDİN TÜREVLERİNİN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI Edip MUSAOĞTJLLARI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Pro£Dr. Mustafe GÜLLÜ Bu çalışmanın amacı pirolopirimidinlerin sentezinde yeni bir yöntemin araştırılmasıdır. Hedeflenen çalışma temel olarak üç -aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, baza aldehit ve ketonların etil siyanoasetat ile kondenzasyon reaksiyonlarmdan etil alkilidensiyanoasetat sentezi incelenmiştir. Etil alkilidensiyanoasetatların üre, guanidin -gibi diamino bileşikleri ile kondenzasyon reaksiyonlarmdan pirimidin türevlerinin eldesi ikinci aşamayı oluşturmaktadır. Bu aşamada alkiliden çift bağının _a,p- pozisyonundan pVy- pozisyonuna izomerleşmesi için gerekli koşullar incelenmiştir. Son aşamada elde edilen pirimidin türevlerinin uygun koşullarda halkalaştınlmasıyla pirolo[2,3-d]pirimidin türevleri sentezlemek istenmiştir. Pirimidin türevlerinin eldesinde değişik diamino bileşiklerinin kullanılması, yöntemin optimizasyonu ve yapı aydınlatması zaman aldığından son aşamada yeterli çalışma gerçekleştirilememiştir. 2003, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Pirolo[233-d]pirimidinler, 6-aminourasil, pirimidin türevleri, etil alkilidensiyanoasetatlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND REACTIONS OF SOME PYRROLOPYRIMIDINE DERIVATIVES Edip MUSAO?ULLARI Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervision ProfDr. Mustafe GÜLLÜ In this research work, a new method has been investigated for the synthesis of pvrrolo[2,3-d]pyrimidines. This project was planned to be realised in three following steps. In the firs step, condensation reaction of some aldehydes and ketones with ethyl cyanoacetate has been studied in order to prepare some ethyl alkylidenecyanoacetates. In the following part, these compounds were used for the synthesis of some sew 5-alkylidenepyrimidine derivatives by condensation with diamino compounds such as urea and guanidine. The isomerisation of alkylidene double bond from a,P-position to p\y-position has also been studied in detail. The cyclisation of alkenylpyrhnidines into pyrrolo[2,3-d]pyrimidines was aimed in the final step. Unfortunately, due to the difficulties in obtaining those 5-alkenylpyrimidines from condensation or isomerisation reactions, the last step could notbe achieved as planned. 2003, 89 pages Key Words : pyrrolo[2,3-d3pyrimidines, 6-aminouracil, pyrimidine derivatives, ethyl alkylidenecyanoacetates, li