Furopirimidin türevlerinin sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and reactions of furopyrimidine derivatives
- Tez No: 131347
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FUROPÎRİMÎDÎN TÜREVLERİNİN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI Serkan YALÇIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Mustafe GÜLLÜ Bu çalışmada yeni bir yöntemle furo[2,3-d]pirinjidin türevlerinin sentezlenmesi araştırılmıştır. Bu yöntem üç basamak üzerinden yürütülmüştür. Birinci basamakta dietil malonat ile aldehitlerin kondenzasyon reaksiyonları sonunda dietil alkilidenmalonatlar ve dietÜ malonat ile alkenürıalejenürlerin alkenilleme reaksiyonu sonunda da dietil İkinci basamakta ise alkenü- ve aDriliden- malonat esterlerinin diamin bileşikleri (üre ve guanidin gibi) ite reaksiyonları sonunda 5-aJkenü- ve 5-alkiliden- barbitürik asit türevlerinin sentezi incelenmiştir. ADcenflmalonatlardan hedeflenen barbitürik asit türevleri elde edilmiş, fakat alküidenrnalonatlardakanşık ürünler oluşmuştur. Pirimidin türevlerinin halkalaşma reaksiyonlanndan önce 3-alkenilpirido[l,2-a] pirimidin türevlerinin asidik ortamda halkalaşma reaksiyonları incelenmiş ve halkalaşma reaksiyonu için optimal koşullar (asit türü, asit derişimi, sıcaklık ve sure gibi) belirlenmiştir. Bu reaksiyonlar sonunda 3-aDcenüpirido[l^-a]pirimidinlerden fiıro[2,3^]pmdo[l,2-a]pirirnidin türevleri yüksek verimlerle sentezlenmiştir. Son basamakta ise alkenü barbituratlann asidik ortamda halkalaşma reaksiyonları denenmiş ve fiıro[2,3Kİ]pirimidin türevlerinin oluştuğu gözlenmiştir. 2003, 76 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Furo[2,3-d]pirirmdinler, furo[2,3-d]pirido[l,2-a] pirimidinler, barbitiirik asit, pirimidin türevleri, malonat türevleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND REACTIONS OF FUROPYRİMtDİNE DERIVATIVES SerkanYALÇIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervision Prof. Dr. Mustafe GÜLLÜ In this research work, synthesis of furo[2,3-d]pvrimidmes with a new method was studied. This method involved three following steps. In the first step, diethyklkylidenemalonates by condensation of aldehydes with diethyl malonate and diethyl alkenyhnalonates by alkylation of diethyl malonate with alkenyl halides have In the second step, the synthesis of 5-alkerryl- and 5-alkylidene- barbituric acids has been investigated by the reaction of alkenyl and alkylidene malonates with diamino compounds (e.g. urea and guanidine). While alkenyhnalonates produced the targeted barbituric acid derivatives, alkylidenemalonates gave mixture of expected products. In the final step, the cyclisation of alkenylbarbituric acids has been examined in acidic media and formation of furo[2,3^]pvrimidirtes was observed. Additionally, the cyclisation of 3-alkenylpyrido[l,2-a]pyrirnidmes to furo[2,3- d]pyrido[l,2-a] pyrimidines in acidic media has been investigated in detail and optimal conditions for cyclisation (add type, acid concentration, temperature, and duration) was established. The furo[2,3-d]pyrido [l,2-a]pyrimidine derivatives were prepared in 2003, 76 pages Key Words : fiiro[2,3wl]pyrhnidines, furo[2^-d]pyrido[l,2-a] pyrimidines, tarbitürki acid, pyrimidine derivatives, malonate derivatives