The role of adult sibling relationship quality on career decision self-efficacy among university students
Üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme öz yeterliliklerinde yetişkin kardeş ilişki kalitesinin rolü
- Tez No: 481662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, cinsiyet, yaş, doğum sırası, kardeş sayısı, kardeşlerin iletişim kurma sıklığı ve kardeşler arası fiziksel uzaklık gibi değişkenler kontrol edildikten sonra yetişkin kardeş ilişki kalitesinin (sıcaklık, çatışma ve rekabet) üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme öz yeterliliklerini ne ölçüde yordadığını incelemektir. Katılımcılar, Ankara'daki bir devlet üniversitesindeki 18-25 yaşları arasındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılan çalışmada çalışma grubu 417 katılımcıdan (257 kadın, 257 erkek) oluşmuştur. Yetişkin Kardeş İlişkisi Kalitesi Ölçeği ve Kariyer Karar Verme Özyeterliliği-Kısa Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Yetişkin Kardeş İlişkisi Kalitesi Ölçeği, araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçları, demografik ve ilişkisel değişkenlerin, kariyer karar verme özyeterliliğini anlamlı düzeyde yordamadığını göstermiştir. Kardeş ilişki kalitesi değişkenlerinden sadece sıcak ilişkinin, üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme öz yeterliliğinin anlamlı yordayıcısı olduğu ve tek başına varyansın yaklaşık %7'sini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of current study was to examine the role of adult sibling relationship quality (i.e., warmth, conflict and rivalry) in predicting career decision self-efficacy of university students after controlling for gender, age, birth order, sibling size, contact frequency, and physical distance between siblings. Participants were state university students whose ages between 18 and 25 in Ankara. Convenience sampling method was used, and the sample composed of 414 participants (257 female, 257 male). Adult Sibling Relationship Questionnaire (ASRQ) and Career Decision Self-Efficacy-Short Form (CDSE-SF) were used to collect data. The ASRQ was adapted into Turkish by the researcher. The results of multiple hierarchical regression analysis indicated that demographic and relationship characteristics did not significantly predict career decision self-efficacy. Among sibling relationship quality variables, warmth was the only significant predictor and uniquely explained almost 7% of the variation in career decision self- efficacy of college students.