Sociological analysis of time pressure and sleep under the current working conditions of capitalism: A case study on white-collar workers in iİstanbul
Günümüzdeki kapitalist çalışma rejiminde zaman baskısı ve uykunun sosyolojik analizi: İstanbul'daki beyaz yakalı çalışanlar üzerine bir alan çalışması
- Tez No: 481663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezin temel meselesi Türkiye'de kapitalizmin çağdaş koşullarındaki zaman deneyimini araştırmaktır. Bunu da çalışanların, isteyerek ya da istemeyerek, yaşamlarında en çok zamanlarını alan uyku ve iş pratikleri üzerinden yapmaya çalışmaktadır. Bedensel bir eylem olarak uyku sosyologlarca çoğunlukla göz ardı edilmiş bir araştırma alanıdır. Fakat günümüzde, uyku bozukluğu veya uyku yoksunluğu giderek önemli bir sorun haline geldikçe, sosyolojik analiz bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez, uyku pratikleri ve algısındaki değişimlerin bir yönüyle kapitalizm ve çalışma rejimindeki güncel dönüşümlerle ilişkili olduğunu iddia etmektedir. İstanbul'da özel sektörde çalışan, 35 yaş altı, yüksek vasıflı, beyaz yakalı işçilerle yapılan yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatların analiziyle şu sonuca varılmıştır: İş ve bunla bağlantılı olarak boş zamanlarda yaşanan hızlanma ve esnekleşme karşısında uyku, zorunlu veya beden için sağlıklı olduğu düşünülse de, işçiler için, sıklıkla 'daha çok zaman'a sahip olabilmek adına tamamen ya da kısmen feragat edilebilir bir pratik haline gelmiştir. Fakat aynı zamanda, uyku süresi ve zamanlaması yönünden baskı altında olan çalışanlar için, uyanık oldukları zaman periyodunda iyi performans gösterebilmek için birim zamandaki uyku kalitesi daha çok önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main concern is to explore the time experience in the contemporary conditions of capitalism in Turkey. This thesis tries to do that through sleep and work both of which together take workers' most of life-time, voluntarily or involuntarily. Sleep as a bodily act is mostly ignored to research by sociologists. However, nowadays, as long as sleep-deprivation or sleep-disorder becomes prominent issues for the workers, sociological analysis has become a requirement. This thesis claims that the transformation of sleeping practices and their perception, in one aspect, is about the current changes in capitalism and its working regime. After the analysis of semi-structured in-depth interviews with private sector-high qualified-under 35 ages-white collar workers in İstanbul, I come to the conclusion: In the face of acceleration and flexibilization both in working and leisure time relatedly, sleep frequently becomes a practice which can be seen as totally or partially renounceable for the workers to be able to have 'more time', even if it is thought as necessary or healthy for the body. However, at the same time, for the workers who are under pressure in terms of sleep duration and timing, sleep quality in a certain segment of time becomes more important, in order to perform better.