Examining autobiographical memory characteristics through relationship stories: The role of gender and memory type
Otobiyografik bellek özelliklerinin ilişki anıları üzerinden incelenmesi: Cinsiyet ve anı türlerinin etkisi
  1. Tez No: 660729
  2. Yazar: DEMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. PATRICIA J. BAUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın ana amacı kişisel önemli anıları, önemli ilişki bağlamında (kardeş ve aile) gerçekleşen anıları birden çok otobiyografik özellik boyutunda incelemektir. Bu bağlamda birbirini takip eden üç çalışma dizayn edilmiştir. Bu çalışmalarda öncelikli olarak kişilerin kardeş ilişkilerinin otobiyografik bellek çalışmaları kapsamında incelenip incelenmeyeceği değerlendirilmiştir. İkinci olarak ise, bu ilişki anılarının anlatım özellikleri incelenmiş ve bu özelliklerinin cinsiyet ve anı türüne göre ne derece değiştiği araştırılmıştır. Bu amaçlar kapsamda yapılan ilk iki çalışmada, Çalışma 1A ve Çalışma 1B, Türkiye ve Amerika toplumlarından gelen üniversite öğrencileriyle genç yetişkinlik dönemindeki kardeşlik ilişkileri ile ilgili derinlemesine mülakatlar düzenlenmiştir. Bu çalışmalarda özellikle katılımcıların kardeşlik ilişkilerinde dönüm noktası anılarını anlatması beklenmiştir. Bu iki çalışmayla kardeşlerin anı çalışmaları yürütmek için güvenilir bir bağlam olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci olarak ise, ilişki anılarında kullanılmak üzere yeni bir kodlama şeması geliştirilmiştir. Çalışma 1A ve Çalışma 1B'den elde edilen anılar, bu yeni kodlama şemasının altyapısını oluşturur niteliktedir. Bunu izleyerek geliştirilen Çalışma 2'de bir grup genç yetişkin, geçmişlerinde deneyimledikleri kendileri için önemli, kardeşlerini içeren ve/veya aile üyelerini içeren üç farklı anıyı kağıt-kalem yöntemini kullanarak anlatmıştır. Bu çalışmadaki ana amaçlarla beraber, kişilerin kendileriyle ilgili ve önemli ilişki bağlamındaki anılarını nasıl anlattıkları incelenmiştir. Burada, bu anılar, türlerine göre birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Son olarak ise, anlatıcıların ve kardeşlerinin cinsiyetlerinin bu anı anlatım özelliklerini nasıl değiştirdiği incelenmiştir. Sonuçlar literatürde bulunan diğer çalışmalar göz önünde tutularak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Autobiographical memories have often been investigated in self context whereas other-related memories are important components of self-in-relation to others. This study explored young adults' personally significant and relationship memories. Forty- six young adults from Turkey and 31 young adults from the USA, aged 18-25, participated in Study 1A and 1B, respectively. In these two studies, participants narrated about their sibling relationship quality and turning points in their relationships. The major purposes of these two studies were to validate sibling relationships as an autobiographical memory context and to develop a new coding scheme for use with relationship memories. Results revealed that siblings were able to produce recounts of turning points in their sibling relationships. These turning-point memories revealed similar characteristics with prior research. Following this, in Study 2, young adults from Turkey (N=100) wrote about memories of three different events which were self-significant, sibling-significant, and family-significant. The major purposes of this study were to explore these significant-event narratives as a function of gender and memory type. We predicted a main effect of memory type, gender, and an interaction between self and sibling gender. Linear mixed model analyses revealed no systematic difference between females' and males' significant-event memories either for the main or interaction effects. Yet, memories varied on level of detail, transformativeness, emotional valence, and tone dimensions across memory types. Personally significant memories scored higher on most of these dimensions whereas sibling-significant and family-significant memories represented similar characteristics. These two memory types both characterize relationship narratives, and sibling narratives are particularly informative about developmental details of adolescence and emerging adulthood periods as well as sibling relationships.