Rethinking european integration process in the light of crises
Avrupa entegrasyon sürecinin krizler ışığında yeniden düşünülmesi
  1. Tez No: 481666
  2. Yazar: MELEK AYLİN ÖZOFLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin entegrasyon süreçlerini, altmış yıllık geçmişi boyunca yaşanan Avrupa Birliği'nin (AB) kümülatif krizleri ışığında analiz eder. Bu şekilde krizlerin Avrupa siyasi iş birliği projesindeki önemini ortaya koymaktadır. Bu amaçla, farklı nedenlerden kaynaklanan entegrasyon krizlerinin tarihsel bakış açısı içerisinde incelenmesine yönelir. Böyle bir inceleme, Avrupa siyasi projesini kritik dönüm noktalarına götüren krizlerin birikimini somut bir tablo içinde ortaya koyar. Son olarak, bu tez AB'nin iç ve dış krizlerini sorgular. Bu tez, AB'nin krizlerinin gelecek derinleşme ve genişleme perspektifleri açısından önemli bir katalizör olduğunu savunmaktadır. AB genelindeki tartışmalar 'bütünleşme' odaklı konulardan 'dağılma' tartışmalarına kayarken, AB kendini kriz zinciri içerisinde bulmuştur. Buna istinaden, bu tez, krizlerin üstesinden gelme inisiyatiflerinin AB'nin entegrasyon hızını büyük oranda yavaşlattığını savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses European Union's integration processes in the light of EU's cumulatively experienced crises within its sixty years old history. In this way, it presents the importance of the crises in the European political cooperation project. To this end, firstly it examines EU's integration crises along with its dynamics, main motives and imposed challenges against EU's harmony. Then it shifts its direction to the historical overview of the integration crises stemming from different reasons. Such an overview helps present concrete picture in acquiring the accumulation of EU's crises that lead the political project into the critical junctures. Lastly it explores most recent internal and external crises of the EU. This thesis argues that EU's crises have left no appetite for neither further deepening nor widening. While the EUwide debate is shifted from 'integration' oriented issues to 'disintegration' debates, EU has found itself in the vicious circle and chain of crises. In this respect, this thesis argues that overcoming from these crises has largely impeded the stream of integration.