Encountering the Armenian Community: experiences of Armenian domestic workers in Istanbul
Ermeni toplumu ile buluşma: İstanbul'da ev hizmetlerinde çalışan Ermenistanlı göçmenlerin deneyimleri
  1. Tez No: 481665
  2. Yazar: MONİKA PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul'da ev hizmetlerinde çalışan Ermenistanlı göçmenlerin anlatılarını analiz ederek, söz konusu grubun etnik, dini ve milli kimliklerine dair algılarını, Ermeni ve Türk işverenlerle olan ilişkilerini ve İstanbul'daki deneyimlerini inceler. Niteliksel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada katılımcı gözlemi, derinlemesine ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile odak grup çalışması gibi metotlar uygulanmıştır. Mitlerin, sembollerin, ortak geçmişin ve seçilmiş olma fikrinin“Ermeni kimliğini”nasıl etkilediğini anlamak üzere kimliğin ilksel, etno-sembolik ve yapılanmış yönleri ele alınmıştır. Araştırma bulguları, İstanbul'da aktif bir Ermeni cemaat yaşamı olmasının Ermenistanlı göçmenlerin kimliklerini etkilediğini ve yeniden şekillendirdiğini göstermiştir. Dolayısıyla; söz konusu iki grubun sosyo-kültürel farklılıklarına rağmen, İstanbul'da bir Ermeni komünitesinin bulunması, Ermenice dilinin kullanılması, Ermeni Apostolik Kilisesinin varlığı ve etnik bağlar temelinde bir tür soydaşlık ilişkisinin gelişmesi Ermenistanlı göçmenlerin deneyimlerini önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the perceptions and dynamics of ethnic, national and religious identity of Armenian immigrant domestic workers in Istanbul by analyzing their narratives about their journey to Turkey, experiences in Istanbul and employer-employee relationships with their Armenian and non-Armenian employers. Qualitative methods of social research have been applied in this study by means of utilizing participant observation, focus group discussions, semi-structured and informal interviews with Armenian immigrants. The primordial, ethno-symbolic and constructed aspects of identity has been addressed to understand the role of myths, symbols, ethnic election and common ancestry in the definition of“Armenian identity”. Findings show that a reformulation of identity has taken place on immigrants' part with the influence of an active Armenian community life in Istanbul. Therefore, the existence of an Armenian community in Istanbul, the role of Armenian language, engagement in the Armenian Apostolic church and sense of kinship based on ethnic ties greatly contribute to the experiences of Armenian immigrant domestic workers in Istanbul despite the differences in socio-cultural background of the two groups.